Eesti uudised

FOTOD | Loomakaitsjad päästsid koertekolooniast üle 60 kehvas seisus kutsu: „Arvasime, et asi on hull, aga ei osanud karta, et see on nii õõvastav.“ (9)

Toimetas Triinu Laan, 7. juuni 2021 13:14
Foto: 2 x facebook.com/loomakaitse

Reedel päästis Eesti Loomakaitse Liit koostöös põllumajandus- ja toiduametiga Raplamaalt väga suurearvulise koloonia koerad.

Koerapidamise lugu ulatub tegelikult aastate taha, mil loomakaitsjad said signaale, et Raplamaal on ühe vanatädi koerapidamine kasvanud üle pea. Tollal prooviti olukorda lahendada, kuid tulutult. Koeri oli väga palju, kõik paaritusid omavahel ja koloonia järjest kasvas.

Seekord sai lugu alguse aprillis, kui loomakaitsjad läksid uurima, kuidas koertel läheb. „Arvasime, et asi on hull, aga et see on lausa nii õõvastav, karta ei osanud. Peale koerte nägemist ahmisime mõne minuti õhku ja asusime tegutsema,“ kirjutavad loomakaitsjad sotsiaalmeedias.

Loomakaitsjad võtsid ühendust loomapidaja sugulastega ja esialgu jäi kokkuleppe, et sugulased proovivad ise rahulikult saada koerad kätte. Täpset koerte arvu ei teadnud keegi.

Aprilli lõpus ja mai alguses õnnestus sugulastel tuua liidu hoole alla 16 koera. Üks neist poegis kohe ka kaks kutsikat ehk koerte arv oli selleks hetkeks kokku 18.

Rohkem koeri polnud memm nõus ära andma, kuid arvestades juba ära toodud koerte tervislikku olukorda, oli iga seal veedetud päev koertele jätkuv piinamine.

Põllumajandus- ja toiduamet (PTA) palus loomakaitsjad appi ning reede hommikul mindigi loomi päästma. Esialgu proovisid ametnikud memme veenda, et ta neid sisse laseks ja koeri näitaks. Memm sellega kuidagi ei nõustunud ja PTA-l tuli appi võtta koerte heaolu kontrollimiseks kõik seaduses lubatud meetodid. Appi palutigi loomakaitsjad.

„Riietusime kaitserõivastustesse ja sukeldusime ammoniaagihaisu, koerasita ja uriini sisse,“ kirjeldab loomakaitse liit. „Maja põrand oli ühtlaselt kaetud sita ja uriiniga. See oli seal olnud nii kaua, et tekitanud kohati lausa kihi põrandale. Roomasime sõna otseses mõttes sita ja kuse sees, et kappide ja rämpsuhunnikute alt koeri kätte saada. Neid oli väga palju ja alati, kui juba tundus, et, kas nüüd said kõik, leidus ikka mõni, kes oli ennast osavalt kuskile ära peita suutnud.“

Lisaks osutus 85aastane memm üsna sõjakaks ja oli valmis koerte elu hinnaga neist kinni krabama ning kaitsjatel läks vaja ametivõimude abi, sest muidu poleks koeri sealt välja tuua saanud.

Ühe rämpsuhunniku alt leiti veel kolm pisikest kutsikat, kes olid kõik erinevas vanuses ja erinevate koerte omad.

„Puurid õues täitusid ja koerte kokkulugemine selles mäsus oli üsna võimatu. Nii juhtus ka see, et tittede emmed said vale bussi peale ja vale koer koos tittedega teise bussi peale. Paar koera said ka aiast välja ning neid enam tabada ei õnnestunud. Nende püüdmisega tegeleb PTA ilmselt järgmisel nädalal,“ kirjutab liit.

Pooled koertest sõitsid otse Tallinna Tähesaju Petcity loomakliinikusse ja sealt edasi hoiukodudesse. Teine pool toimetati Lõuna-Eestisse, kuskohast siis esmaspäeval viiakse nad Felivet loomakliinikusse. Osad said juba hoidu täna ja mõned homme, kuid vaatamata sellele on mõned hoiukodud veel puudu.

Reedel toodi sealt ära 41 koera, mis tähendab, et varasema 18 koeraga oli selle koloonia suurus 61 koera, kes kõik on väga kehvas seisus. „Nad on täis usse ja kõiki teisi parasiite. Kirbuallergiast on mõni üsna karvutu, neil on erinevad põletikud, silmahaigused ja lõualuud deformeerunud. Hammaste olukord on mitmel neist väga hull ja nad vajavad kindlasti hambaprotseduure. Mitmed on veel tiined ja osadel paistavad olevat ka kasvajad. Nii mõnigi on poeginud, kuid kutsikaid rohkem polnud,“ kirjeldavad loomakaitsjad.

Koerte aitamiseks saad anda oma panuse, lisades selgituseks „Raplamaa koerad“:

Eestimaa Loomakaitse Liit

EE742200221052074915 (Swedbank)

EE441010220252652225 (SEB)

EE181700017004664286 (Luminor Bank)

EE087700771003771380 (LHV Pank)

Annetustelefonid

9000 777 (5.-)

9000 888 (10.-)

NB! Tervitustekst tuleb kindlasti lõpuni kuulata, sest muidu annetust ei toimu.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee