Eesti uudised

Hinnad tõusid aastaga 3,6 protsenti (6)

Toimetas Triinu Laan, 7. juuni 2021 11:44

Tarbijahinnaindeksit mõjutas mais mullu sama ajaga võrreldes enim mootorikütuse kallinemine.

Foto: Tiina Kõrtsini

Statistikaameti andmetel tõusis tarbijahinnaindeks mais võrreldes aprilliga 0,9 protsenti ning võrreldes eelmise aasta maiga 3,6 protsenti. Mulluse maiga võrreldes olid kaubad 2,9 protsenti ja teenused 4,4 protsenti kallimad.

Statistikaameti juhtivanalüütik Viktoria Trasanov ütles, et eelmise aasta maiga võrreldes oli tarbijahinnaindeksi suurimaks mõjutajaks mootorikütuse hinnatõus. „Nii bensiin kui ka diislikütus olid 20,2 protsenti kallimad. Seejuures on oluline teada, et aastases võrdluses kaotas oma mõju eelmise aasta mais toimunud mitme aktsiisimäära langetamine,“ lisas Trasanov.

Suurem mõju indeksi muutusele oli veel kodudesse jõudnud elektri 24,6 protsendiline kallinemine. Toidukaupadest tõusid möödunud aasta maiga võrreldes enim värske kala (25,2%), värske köögivilja (16,1%), muude jahusegude (11,5%) ja väikelastetoidu hinnad (10,2%) ning langes kartuli hind (21,6%).

Haridus- ja lasteasutuste indeksi tõus oli tingitud sellest, et lõppesid lasteaia kohatasu soodustused, mida kohalikud omavalitsused koroonaviiruse leviku tõttu olid pakkunud.

Tarbijahinnaindeksi muutus võrreldes eelmise aasta sama kuuga oli viimati suurem kui 3,6% 2018. aasta oktoobris, mil see oli 4,4 protsenti.

Foto: Statistikaamet

Aprilliga võrreldes mõjutas tarbijahinnaindeksit enim koroonaviiruse tõttu suletud olnud või piiratud tingimustes toiminud kaupluste taasavamine ning sooduspakkumiste lõppemine. Rõivad kallinesid 4,1 protsenti, jalatsid 4,9 protsenti, remondimaterjalid 5,3 protsenti ja mööbel 3,9 protsenti.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee