Kardinal Reinhard Marx tunneb end vastutavana Saksa vaimulike aastakümneid kestnud seksuaalse väärkohtlemise eest.

Foto: Imago/Scanpix
Maailm
4. juuni 2021 15:48

Saksamaa kirikujuht paneb riiki painava pedofiiliakatastroofi tõttu ameti maha (11)

Kirikutegelaste seksuaalse kuritarvitamise juhtumid on tekitanud sakslaste seas viimastel aastatel üha suuremat pahameelt. Saksamaa katoliku kiriku pea Reinhard Marx otsustas seetõttu ametist lahkuda. Ta mainis, et jagab vastutust Saksamaa vaimulike aastakümnete jooksul korraldatud katastroofi eest, teatab CNN.

Saksamaa usklikud on avaldanud viimasel ajal üha rohkem pahameelt väärkohtlemisega seotud juhtumite üle. Näiteks alles eelmisel nädalal saatis paavst kaks kõrgemat Vatikani esindajat uurima Kölni peapiiskopkonna kuritarvitamisjuhtumite käsitlemist.

Müncheni peapiiskopkonna eesotsas seisev kardinal Marx teatas paavstile läkitatud kirjas, et viimaste aastate uurimised ja aruanded on järjekindlalt näidanud palju vigu ja ebaõnnestumisi Saksamaa katoliku kirikus. Marx märkis, et tema jaoks on siiski valus näha piiskoppide maine tõsist kahjustamist. Juhtumite tähelepanuta jätmises tundis ta ka ise süüd. „Tunnen, et vaikides, tegutsemata jättes ja liigselt kiriku mainele keskendudes olen teinud end ise süüdlaseks ja vastutavaks,“ teatas Marx. Paavst Franciscus pole veel Marxi lahkumist kinnitanud – viimane jääb ametisse ametliku otsuse langetamiseni.

2018. aastal avaldatud Saksamaa katoliku kiriku tegevust lahanud aruandes selgus, et aastatel 1946-2014 tuvastati vähemalt 3677 juhtumit, kus vaimulikud kuritarvitasid lapsi. Ilmselt on tegelik arv veel tunduvalt kõrgem. Raportis leiti, et ohvrid olid enamasti 13aastased ja nooremad poisid. Iga kuues juhtum hõlmas vägistamist. Kuritarvitamisega oli seotud vähemalt 1670 Saksamaa vaimulikku.

2019. aasta veebruaris toimunud Vatikani tippkohtumisel tunnistas Marx, et dokumendid, mis võisid sisaldada tõendeid vaimulike sooritatud seksuaalsest kuritarvitamisest kas hävitati või neid ei koostatudki. „Sätestatud protseduure ega rikkumisprotsesse ei järgitud tahtlikult,“ märkis Marx ja lisas, et kirikut ei kahjusta läbipaistvus, vaid toimepandud kuritarvitused ja nende varjamine. Eelmainitud uuringus ei nimetatud konkreetseid Saksamaa kirikujuhte ega piiskopkondi, kes toimikuid hävitasid.