Maailm

KÄSIKÄES LÄÄNE VASTU: Venemaa ja Valgevene luureteenistused ühendasid jõud (20)

Toimetas Aare Kartau, 4. juuni 2021 12:49

Vene välisluureameti juht Sergei Narõškin rõhutas Venemaa ja Valgevene vennalikke suhteid.

Foto: AP/Scanpix

Vene välisluureteenistus (SVR) teatas neljapäeval, et Venemaa ja Valgevene luureagentuurid on ühendanud jõud Lääne „hävitava tegevuse“ vastu seoses Ryanairi lennuki ümbersuunamisele järgnenud kriitika ja sanktsioonidega.

SVRi juht Sergei Narõškin kohtus Valgevene KGB ametivenna Ivan Terteliga piiriäärses Vitebeski linnas, vahendab The Moscow Times. Kohtumine toimus vähem kui 24 tundi pärast seda, kui riiklik meedia avaldas vastuolulise intervjuu vahistatud ajakirjaniku Raman Pratasevitšiga. Luureametnikud keskendusid Moskva ja Minski suhete tugevdamisele globaalsete väljakutsete ja ohtude ees.

Samal teemal

„Traditsiooniliselt vennalike suhete vaimus on Venemaa SVR ja Valgevene KGB leppinud kokku, et teevad koostööd Lääne hävitava tegevuse vastu, mille eesmärk on destabiliseerida poliitilist ja sotsiaalmajanduslikku olukorda liitriigis,“ teatas SVRi juht Narõškin. Liitriik viitab kahepoolsele integratsioonileppele, mille Venemaa ja Valgevene allkirjastasid 1999. aastal. Viimastel aastatel on Kreml püüdnud integratsiooni süvendada, mis on tekitanud Valgevenes avalikkuses potentsiaalse suveräänsuse kaotamise osas muret.

Venemaa väljastas kolmapäeval Valgevenele üle 800 miljoni euro suuruse laenu teise osamakse. Seda kasutab viimane eelkõige Lääneriikide sanktsioonide vastu võitlemiseks. Euroopa Liit on seevastu lubanud avada „tulevasele demokraatlikule Valgevenele“ kolme miljardi euro suuruse laenu- ja abipaketi. Seda vaid juhul, kui Lukašenka võimust loobub.

Lääne valitsused on väljendanud 23. mail toimunud „õhupiraatluse“ üle nõrdimust ning andnud lennuettevõtjatele soovituse Valgevene õhuruumi vältida. Venemaa asus seepeale oma lähedast liitlast kaitsma.

Samal teemal

04.06.2021
VIDEO | Vahistatud Valgevene ajakirjanik: Lukašenka on terasmunadega mees
02.06.2021
Valgevene aktivist pussitas ennast kohtusaalis pastakaga
02.06.2021
LUKAŠENKA STIILIS: Vene võimud krabasid lennukist Kremli-vastase aktivisti ja vahistasid ka hääleka opositsioonipoliitiku