Krimi

VIDEO | Rohuneeme metsast tuli lagedale 10 jurakat suurtükimürsku (3)

Ohtuleht.ee, 3. juuni 2021 22:55

Mets.

Foto: Martin Ahven

Viimsi poolsaarelt Rohuneeme metsast leidsid päästjad kümme suurekaliibrilist lõhkekeha, mis jäid sinna Teisest maailmasõjast. Põhja-Eesti pommigrupi demineerimistööd kestsid kaks päeva.

Viimsi poolsaare tipus Rohuneeme küla ja mere vahel asuv Rohuneeme mets on poolsaare populaarne jalutamise ja tevisespordi harrastamise paik, vahendas „Aktuaalne kaamera“. Metsa sügavuses on Eesti suuruselt viies hiidrahn, maapõues aga ootamatult ebameeldiv üllatus.

„Rohuneeme metsast leitud on 280-millimeetrised suurtükimürsud, mis on sinna jäänud teisest maailmasõjast. See mürsk kaalub 300 kilo ja kui lõhkeaine on sees, siis seda on umbes 20 kilogrammi. Need on üsna suured jurakad,“ märkis Põhja-Eesti pommigrupi juhataja Raido Taalmann.

Pommigrupi juhataja ütles, et lõhkekehasid on Eestist leitud korraga ka suuremaid koguseid, kuid Rohuneemest leiti väga suurekaliibrilisi, mida sageli ei juhtu. Lõhkekehad viidi spetsiaalsetesse hävituskohtadesse.

„Kui ta seal üksi polügoonil hävitatakse ja kedagi juures ei ole, siis ta tegelikult ju kahju ei tee, kui spetsialistid seda tööd teevad. Kui see juhtub õnnetusena, et mõni inimene valesti ümber käib selle lõhkekehaga, siis surma saamise tõenäosus on, ma julgen väita, 99,9 protsenti,“ rõhutas Taalmann.

Rohuneeme metsast leitud lõhkekehad võivad Taalmanni hinnangul pärineda 1944. aastast. „Need olid mööda seda ala laiali maa sees. Meie informatsiooni põhjal enne, kui Saksa sõjavägi välja läks, siis nad ei jõudnud neid suuri mürske kaasa võtta, vaid hävitasid kohapeal ära. Ja eks see kiire hävitamine tavaliselt toobki endaga kaasa selle, et lendavad mööda metsaalust laiali ja sinna nad jäävad,“ seletas ta.

Rohuneemes paiknevate mürskudeni jõuti tänu analüüsile, mille käigus võeti arvesse päästeametile tehtud varasemaid väljakutseid, aga ka piirkonna kohta teada olnud ajaloolist infot.

Inimestel, kes aga ise lõhkekeha või selle sarnase eseme leiavad, palutakse helistada telefonil 112. Eestis on sel aastal leitud ja hävitatud juba üle 2000 lõhkekeha. Igal aastal leitakse neid umbes 4000.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee