Juhtkiri

Juhtkiri | Kokkuhoid kaitseministeeriumi moodi (8)

Ohtuleht.ee, 2. juuni 2021 18:33

Kuigi seni on räägitud kokkuhoiust, lisandub kaitseväe orkestri senisel kujul likvideerimisega kaasnevale mainekahjule ettearvatult ka rahaline kulu. Kaitseminister Kalle Laanet on teatanud, et kaitseväega töösuhte lõpetajad ehk siis kõik orkestrandid saavad aastase koondamishüvitise ja asuvad tööle sõjamuuseumis. Tavaloogika küll ütleb, et kui kaitseväe ja politseiorkestri ühendamisega kaotab osa muusikuid töö, siis peaks vaid neil olema õigus koondamishüvitisele, sest ülejäänud jätkavad täpselt sama tööd lihtsalt kaitseministeeriumi alluvuses.

Kui ametnikele ja tavatöötajaile näeb seadus ette hüvitise ühe kuupalga ulatuses, siis kaitseväelased on eriseisus, neile näeb seadus hüvitisena ette kümneaastase staaži korral tervelt kümne kuu, väiksema staaži korral aga kahe kuni viie kuu palga. Seaduse mõte on olnud aidata mundri varna riputanuid kohaneda tsiviilellu naasmisega, kuid orkestrantidest vähemalt osa hakkab edasi tegema harjumuspärast tööd.

Miks tahab minister siis maksta 12 kuu palga lausaliselt kõigile, ka neile, kel seaduse järgi oleks õigus vaid kahe kuu palgale? Seaduse vastav paragrahv, millele viitab ka kaitseministeerium, maksmisel erikokkulepetest ei räägi. Vastasel korral võiks tekkida kiusatus skeemitamiseks ja valitute ülekuldamiseks. Kas praeguses olukorras on Laaneti lubadus kaitseväe juhatajale seaduseks, sest koondamisraha peab välja maksma kaitsevägi?

Mõistagi on pillimeestel Laaneti lubaduse peale nüüd tekkinud õigustatud ootus. Kuna kaitseväe keskmine palk on 1,3 Eesti keskmist, kuluks 40 orkestrandi hüvitisteks ligi miljon eurot. Võrdluseks – orkestri aastane ülalpidamiskulu on olnud 1,4 miljonit. Kus siis on lubatud kokkuhoid, sest kaitseministeerium peab ju samuti orkestrile hakkama palka maksma, tagama pillid ja prooviruumid.

Oletades, et ministri heldes lubaduses peegeldub süütunne orkestri ees, siis kerkib kohe küsimus, miks peab maksumaksja omast taskust kinni maksma Laaneti kokkukeedetud supi. Arvestades, et kokku kaotab tema valdkonnas töö 270 inimest, siis kas nende hüvitisteks kulub ministri lubatu põhjal veel terve hulk miljoneid?

On ka variant, et kogenematu Laanet peksis lihtsalt segast, jagades lubadusi, milleks tal õigust polnud. Sel juhul tõuseks tõepoolest päevakorda Isamaa soov Eesti kaitsevõimet kahjustava ministri umbusaldamiseks. Sest kui ühe orkestri ühest kohast teise tõstmisegagi ei saada hakkama skandaalideta ja kärpimise sildi all loobitakse miljoneid tuulde, siis kuivõrd suudab Laanet olukorda üleüldse kontrolli all hoida?

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee