Eesti uudised

Eestlased saavad digitõendi võtta kasutusse järgmise nädala keskpaigast

Tänasest hakkab euroliidus tööle koroonaviiruse digitõend (33)

Toimetas Hindrek Pärg, 1. juuni 2021 13:36

Koroonaviiruse digitõend

Foto: Zuma / Scanpix

Teisipäevast, 1. juunist võetakse Euroopa Liidus kasutusele koroonaviiruse digitõend. Euroopa Komisjon soovitab liikmesriikidel kaotada digitõendit omavatele inimestele karantiininõude.

Euroopa Liidu digitõend on tasuta, turvaline ja kättesaadav kõigile. Digitaalselt või paberil kättesaadav tõend märgib, et isik on COVID-19 vastu vaktsineeritud, tema test on olnud negatiivne või ta on nakkusest tervenenud.

Samal teemal

Alates 10. maist on digiväravat edukalt katsetanud juba 22 riiki. Kuigi määrust hakatakse kohaldama alles 1. juulist, saavad tehnilised katsed edukalt läbinud liikmesriigid, kes on valmis tõendeid väljastama ja kontrollima, hakata juba nüüd süsteemi vabatahtlikult kasutama. Juba praegu on seitse liikmesriiki – Bulgaaria, Tšehhi, Taani, Saksamaa, Kreeka, Horvaatia ja Poola – otsustanud teenusega liituda ja tõendeid väljastada. Lähipäevadel ja -nädalatel liitub sellega veel rohkem riike.

Eile ütles sotsiaalministeeriumi e-teenuste arengu ja innovatsiooni nõunik Aurora Ursula Joala ERR-ile, et eestlastele saab uutele nõudmistele vastav tõend kättesaadavaks patsiendiportaalis digilugu.ee järgmise nädala keskpaigas.

Vaid kahe kuuga loodud digiväravas saab kontrollida kõigi tõendite QR-koodides sisalduvaid turvaelemente, mis võimaldab kodanikel ja ametiasutustel veenduda, et tõendid on autentsed. Selle protsessi käigus ei vahetata ega säilitata isikuandmeid.

Euroopa Komisjon soovitab kaotada digitõendite omanikel karantiinikohustuse

Euroopa Komisjon tegi esmaspäeval ettepaneku leevendada järk-järgult reisipiiranguid, eelkõige ELi koroonaviiruse digitõendi omanikele. Komisjon tegi ka ettepaneku ajakohastada ühiseid riskipiirkondade kriteeriumeid ja võtta uute murettekitavate või uurimisaluste viirusetüvede leviku piiramiseks kasutusele nn hädapiduri mehhanism. Ettepanek sisaldab ka erisätteid laste kohta, et tagada reisivate perekondade ühtsus, ja testide standardset kehtivusaega.

Peamised uuendused, mis põhinevad Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskuse (ECDC) avaldatud värvikoodiga kaardil, on järgmised:

 • Täielikult vaktsineeritud isikud, kellel on ELi COVIDi digitõendile vastav vaktsineerimistõend, tuleks vabastada reisiga seotud testimisest või karantiinist 14 päeva pärast viimase vaktsiinidoosi saamist. Sama peaks kehtima ka tervenenud isikute suhtes, kes on saanud kahedoosilisest vaktsiinist ühe doosi. Kui liikmesriigid aktsepteerivad vaktsineerimistõendit, et vabastada isik vaba liikumise piirangutest ka muudes olukordades, näiteks pärast kahedoosilise vaktsiini esimese doosi saamist, peaksid nad samadel tingimustel aktsepteerima ka COVID-19 vaktsineerimistõendit.

 • Tervenenud isikud, kellel on ELi COVIDi digitõendile vastav tõend, tuleks vabastada reisiga seotud testimisest või karantiinist 180 päevaks pärast positiivset PCR-testi.

 • Isikud, kellel on ELi COVIDi digitõendile vastav kehtiv testimistõend, tuleks vabastada võimalikest karantiininõuetest. Komisjon teeb ettepaneku kehtestada testidele standardne kehtivusaeg: 72 tundi PCR-testidele ja 48 tundi antigeeni kiirtestidele, kui liikmesriik neid aktsepteerib.

 • Nn hädapidur: liikmesriigid peaksid kehtestama vaktsineeritud ja tervenenud isikute suhtes uuesti reisimisega seotud meetmed, kui epidemioloogiline olukord halveneb kiiresti või kui on teatatud murettekitavate või uurimisaluste viirusetüvede suurest levikust.

 • Nõuete selgitamine ja lihtsustamine, kui liikmesriigid kehtestavad need oma otsustusprotsesside alusel:

  • rohelistest piirkondadest saabuvad reisijad: piirangud puuduvad;

  • oranžidest piirkondadest saabuvad reisijad: liikmesriigid võivad nõuda reisieelset testi (antigeeni kiirtest või PCR-test);

  • punastest piirkondadest saabuvad reisijad: liikmesriigid võivad nõuda reisijatelt karantiini läbimist, välja arvatud juhul, kui nad on teinud reisieelse testi (antigeeni kiirtest või PCR-test);

  • tumepunastest piirkondadest saabuvad reisijad: inimestel tuleks tungivalt soovitada hoiduda mittehädavajalikust reisimisest; testimis- ja karantiininõue jääb kehtima.

 • Perekonna ühtsuse tagamiseks tuleks koos vanematega reisivad alaealised vabastada karantiinist, kui vanemad ei pea näiteks tänu vaktsineerimisele karantiini läbima. Alla 6-aastased lapsed tuleks samuti reisiga seotud testimisest vabastada.

 • Komisjon teeb ettepaneku kohandada ECDC kaardi aluseks olevaid künniseid, et võtta arvesse epidemioloogilist olukorda ja vaktsineerimisel tehtud edusamme. Oranžiga märgitud piirkondade puhul tehakse ettepanek tõsta 14 päeva kumulatiivset teatatud COVID-19 juhtumite määra 50-lt 75-le. Punaste piirkondade puhul tehakse ettepanek kohandada teatatud juhtumite vahemikku nii, et senise vahemiku 50–150 asemel on uus vahemik 75–150.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee