Juhtkiri

Juhtkiri | Leevendused on vastutustundlikele 

Ohtuleht.ee, 31. mai 2021 18:39

Võrreldes mitmete teiste Euroopa riikidega on Eestil läinud seoses piirangutega isegi hästi. Kui meieni jõudsid teise laine karmid keelud alles veebruaris ning nüüdseks on ühiskond paari kuu järel jälle lahti, on meist lääne pool nii mõnigi maa, kus ranged piirangud kehtivad juba möödunud aasta sügisest, end veelgi aeglasemas tempos avamas.

Muidugi tuleb küsida, mis on olnud Eesti puhul hilise sulgemise ja varase avamise hind, sest 1252 viirusesurma pole ju kaugeltki väike arv, lisaks haiglate võimekuse piirini ulatunud meditsiinisüsteemi jõupingutused. Tagantjärele on raske hinnata, mil määral oleks keeldude varasem kehtestamine vältinud Eesti tõusmist maailma nakatumistippu. Küll aga saab leevenduste puhul küsida, kas ei hakka nakatumisnäitaja ühtäkki kõiki piiranguid maha võttes uuesti kerkima. On ju Soome valinud erinevalt meist teistsuguse lähenemise ja järgib ranget piiripoliitikat, mis on seal ära hoidnud viiruse laiema leviku. Meist mitu korda madalama nakatumisnäitajaga põhjanaabrid ei lase end kõigutada ka Eesti nurinast Kalevipoegade pendelrände võimaldamise asjus – oma rahva tervis ikka ennekõike!

Eesti valmistub samal ajal kuumaks puhkusesuveks: spaad on lahti ning restoranid ootavad kliente. Inimesed on ummistanud ostukeskused ning rahvas käib jälle teatris ja kinos. Samuti ahvatlevad meid soojamaareisid, kontserdikorraldajad on ootusärevuses ning üle kahe aasta on oodata jälle tõelist jaanipidu! Ettevõtjail avaneb lõpuks ometigi võimalus uuesti raha teenida, iseasi, kas inimeste tarbimisharjumused on jäänud samaks. On selgusetu, kas suudetakse leida vahepeal lahtilastute asemele küllaldaselt tööjõudu ja seegi, kas välisturistid tulevad ikka Eestisse tagasi. Kõige selle taustal kummitab hinnatõusu hoogustumine koos kõigi sellest tulenevate tagajärgedega.  

Ahvatlusi on sedavõrd palju, et võrreldes muu Euroopaga aeglustunud, ent siiski edenevast vaktsineerimisest hoolimata peaks kuskil põlema ohutuluke – ega me kutsu ometigi tavaellu liiga kiiresti naastes endale uut häda kaela. Muretsemiseks annab põhjust mitme suure omavalitsuse väga madal vaktsineerituse määr – Narvas, Lasnamäel ja Maardus on saanud kaitsesüsti vaid viiendik elanikest. Kaitsepookimata on poolte õpetajate kõrval ka kõik lapsed, aga uus kooliaasta koputab juba kolme kuu pärast taas uksele. Seega peab nentima taanduva viiruse taustal vanarahva kombel (ajutiselt), et suu laulab, süda muretseb. Sestap tuleb avanevaid võimalusi kasutada mõistlikult – maske ja reegleid mitte unustades ning järgides asjatundjate soovitusi.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee