Svjatlana Tsihhanovskaja pressikonverentsFoto: Erki Parnaku
Marvel Riik 31. mai 2021 10:01

„Inimesed Valgevenes kannatavad iga päev, vanglates neid piinatakse ja pekstakse,“ kõneles Valgevene opositsiooniliider Svjatlana Tsihhanovskaja pärast kohtumist president Kersti Kaljulaidiga. Vaatamata president Aljaksandr Lukašenka verisele režiimile ei soovi Valgevene rahvas Tsihhanovskaja sõnul kättemaksu, vaid uusi ja vabu valimisi.

Esmaspäeval Tallinnas visiidil viibiva opositsiooniliidri Svjatlana Tsihhanovskaja sõnul on Valgevene rahvas väga tänulik Eesti toetuse eest. Seda nii seoses Valgevene viimaste presidendivalimiste tulemuste tõepärasusega kui ka eelmiste nädalate sündmuste valguses, kui Lukašenka režiim sundis maanduma Euroopa reisilennuki, et vahistada dissidendist ajakirjanik Raman Pratasevitš.

„Lukašenka on viinud Valgevene enesehävituslikule teekonnale, et säilitada enda võimu ja hiilgust. Tema režiim on nüüd regionaalne oht,“ rääkis Tsihhanovskaja pärast kohtumist president Kaljulaidiga Kadrioru roosiaias. Tsihhanovkaja lisas, et nad arutasid president Kaljulaidiga neljandat majandussanktsioonide paketti, mis peaks muu hulgas sanktsioneerima Valgevene kõige tähtsamaid ekspordiartikleid Euroopasse.

Tsihhanovskaja sõnul tahab Valgevene rahvas lahendada sisepoliitilist kriisi rahumeelselt. „Me ei taha Lukašenkale kättemaksu, vaid uusi vabu valimisi.“

President Kersti Kaljulaid polnud kindel, kuivõrd on Eestist Valgevenele abi. „Ütlen ausalt, et ma ei tea,“ kõneles riigipea. Kaljulaid sõnul tahaks ta näha kiireid muutusi. „Kujutan ette, kui kärsitud te ise olete, sest see terror, mille all igapäevaselt elate, kus vaba sõna hind võib olla vabadus või elu – see on jõhker ja inimvaenulik. See on Valgevene rahva argipäev.“

Eesti riigipea rõhutas vajadust töötada järgmise Euroopa Liidu sanktsioonipaketi kallal, nii et astutavad sammud halvaks võimalikult suures ulatuses režiimi rahavoo. „Tugevad ja mõjusad sanktsioonid on Valgevene rahva huvides ja neid oodatakse. Loomulikult mõjutab see Valgevene elanikke, ka Euroopa ettevõtteid ja nende äri, aga see on väike hind, võrreldes sellega, mida juba tänaseks on tulnud maksta Valgevene rahval,“ rääkis riigipea. Ta lubas, et Eesti on Valgevene kõrval ja teeb omalt poolt kõik, mis võimalik, et Valgevene rahvas saaks vabalt valida oma tee.

Õhtulehe küsimusele, mis viiks Lukašenka režiimi muutusele, vastas Tsihhanovskaja, et protestilaine Valgevenes peab kasvama. Millal see täpselt toimub, ei osanud opositsioonipoliitik öelda. „Protestid uuenevad, kui Valgevene rahvas on selleks valmis,“ selgitas Tsihhanovskaja, kelle sõnul käivad Valgevenes praegu ettevalmistustööd protestideks-streikideks. „Me ei saa lihtsalt öelda, et minge tänavatele protesteerima. Te ei suuda ette kujutada, milline rõhumise tase Valgevenes on. Neist on võimalik kuulda, aga et neid tunda, selleks pead olema Valgevenes. Seal on väga hirmuäratav elada.“

Selle kõige taustal kinnitas aga Tsihhanovskaja, et rahvas tahab muutust.

Päeva jooksul Tsihhanovskajal veel plaanis kohtumised riigikogu esimehe Jüri Ratase, välisminister Eva-Maria Liimetsa, riigikogu väliskomisjoni esimehe Marko Mihkelsoni ja rahvasaadik Urmas Reinsaluga.

Õhtul vaatab Tsihhanovskaja Vabal Laval etenduvat Valgevene revolutsiooni traagilistele sündmustele pühendatud näidendit „Error 403“, mille on lavastanud Valgevene Vaba Teatri asutaja Nikolai Halezin.