Eesti uudised

Marti Kuusiku lähisuhtevägivalla protsessil tunnistajana osalenud Merli Kaunissaar: loodan, et edasikaebamisel võetakse lähikondsete tunnistusi faktidena arvesse! (392)

Toimetas Keit Paju, 29. mai 2021 13:14
Endine väliskaubanduse- ja infotehnoloogiaminister Marti Kuusik mõisteti perevägivallas õigeks.Foto: Martin Ahven

Endine väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Marti Kuusik mõisteti reedel Viru maakohtus õigeks, otsuse kohaselt ei olnud ta eksabikaasa suhtes vägivaldne. Protsessil tunnistajana osalenud Merli Kaunissaar väljendab ühismeedias lootust, et asja edasikaebamisel võetakse järgmises kohtuastmes lähedaste tunnistusi arvesse.

Autori loal avaldame postituse täismahus.

Samal teemal

„Ma olen sellel teemal vait olnud. Väljaarvatud siis, kui 2019. aastal olin üks neist, kes andis ajakirjandusele vihje, et Marti on vägivaldne ja olin ka üks nendest, kes julges kohtusse tunnistama minna. Nii kaua kuni end mäletan, mäletan ka seal peres vägivalda, kes on minu blogi lugenud, siis just nende pere oli mulle „eeskujuks“, et ma ei taha ühel päeval ärgata ja avastada, et olen elu parimad aastad vägivallatseja kõrval mööda saatnud.

Mul on väga kahju lugeda, et ühiskonnas, kus ärgitatakse lähedasi politsei poole pöörduma, nullitakse see ära. On olnud küll juhtumeid, kus naine on ära tapetud ja kõik ahhetavad ning ohhetavad, et miks keegi varem midagi ette ei võtnud.

Nüüd mina ja paljud mu tuttavad (pool suguvõsa saab mu sõnu kinnitada, kui nüüd keegi mind kohtusse kaevata tahab) võtsime midagi ette, aga kahjuks oli esimese astme kohtuotsus selline.

Küll aga ei kaota ma usku Eesti õigusriiki ja loodan südamest, et edasi kaebamisel siiski võetakse lähikondsete tunnistusi faktidena arvesse! Kuidas me muidu lähisuhte vägivalda meie ühiskonnas vähendame, kui ohver ei ole valmis rääkima, aga lähedased on?!

NB! Juristiga räägitud, et tohin avaldada oma isikliku arvamust ja mälestusi ning vajadusel saan ka neid tõendada.“

Kaunissaar kirjeldab Delfile antud usutluses, et Karin Kuusik on tema ema parim sõbranna ning ka talle teise ema rollis olnud, seetõttu teab ta Kuusikute peredünaamikast juba lapsest saadik. Kui Kaunisaar ise vägivaldsesse suhtesse sattus, kinnitas Karin, et Marti on tema suhtes vägivaldne. Muuhulgas kahetses Karin, et rääkis Martile asju, näiteks raskest minevikutraumast, millega too naist hiljem manipuleeris. Lisaks teab Kaunissaar öelda, et Marti olnud ähvardanud Karinit ka „maha löömisega“ ning hirm on ka põhjus, miks Karin kohtus Marti vastu ei tunnista.

Refereeritud artikli täistekst Delfis.

Kuusik tunnistati reedel toimunud istungil õigeks. Kohtuprotsessi raames käisid Eesti Päevalehe teatel kohtupingis tunnistamas Marti Kuusiku abikaasa sõbrannad, kellele naine on aastakümnete jooksul rääkinud, kuidas mees teda peksab. Tõenditena on ka kõlanud väljavõtted EMOst, kui Marti Kuusiku toonane abikaasa murdis käeluu.

Kohtunik sõnas, et ükski istungil üle kuulatud tunnistajatest ei näinud pealt seda, kuidas väidetav kuritegu aset leidis. Ta lisas, et tunnistajate ütlused, millele süüdistustes toetuti, on kaudsed tõendid. „Ühtegi iseseisvat isikulist tõendit, mis kinnitaksid süüdistuse versiooni toimumist, ei ole,“ ütles kohtunik.

Kohus tunnistas, et käesoleva kriminaalasi on ka erandlik, sest väidetav kannatanu ütlusi andes Kuusikut ei süüdistanud. „Vahetuks tõendiallikaks saab olla vaid kannatanu ise,“ ütles kohtunik.

Esitatud süüdistuse kohaselt pani Marti Kuusik lähisuhtes toime kuriteo ja põhjustas kannatanule vähemal neli nädalat kestnud tervisekahjustuse. Väidetav vägivalla ohver, Marti Kuusiku endine abikaasa Karin Kuusik, ütleb, et ta polegi ohver.

Samal teemal

28.04.2021
President Kersti Kaljulaid: vabandan Marti Kuusiku ees
28.04.2021
VIDEO JA FOTOD KOHTUST | Marti Kuusik mõisteti perevägivallas õigeks: tõendid olid kaudsed