Nelja-aastane tüdruk asetab 215 lapse mälestuseks enda jalanõud

Foto: AP/Scanpix
Toimetas Valeria Filippova, Greete Kõrvits 31. mai 2021 13:27

Põlisrahvaste kogukond avastas, et Briti Columbia provintsi erikooli territooriumile on maetud 215 indiaanilast, kellest mõned olid kõigest kolmeaastased.

Aastakümneid võeti Kanadas indiaanilapsi perede juurest ära ning viidi internaatkoolidesse nn ümberõppele, põhimõtteliselt selleks, et kasvatada neist ühiskonnale kuulekad ja sobilikud kodanikud, et nad unustaksid oma keele ja kombed ning võtaksid vastu ristiusu. Laste perekondadele anti seejuures vaid ebamääraseid selgitusi - kui üldse. Vägivald, nii peks kui ka seksuaalne ahistamine olid indiaanilaste internaatides paraku väga tavalised

.Nüüd teatas Briti Columbia provintsi põlisrahvaste kogukond, et on leidnud tõendeid selle kohta, mis juhtus paljude selliste kadunud lastega. Kamloopsi õppeasutuse, kunagise suurima põlisrahva laste sundkooli maadelt tulid välja vähemalt 215 lapse maised jäänused. Noorimad neist olid surma ajal kõigest kolmeaastased. Kuna kaevetööd kooli ümbruses jätkuvad, võib ohvreid leiduda veelgi.

Üks samalaadse internaatkooli õpilane ütles, et tema ja teised temasugused imestasid aastakümneid, mis sõprade ja klassikaaslatega juhtus ning kuhu nood ootamatult kadusid.

Kanada internaatkoolide süsteem tekkis 19. sajandil ja seda haldasid peamiselt kirikud. Sellistes koolides sunniti käima just põlisrahvaste lapsi, kuid süsteem lagunes 1970. aastatel ja viimane selline kool suleti 1996. aastal. 2008. aastal palus Kanada valitsus sundõppe ja selle käigus aset leidnud vägivalla eest põlisrahvastelt vabandust.

Kamloopsi indiaani internaatkool tegutses 1970. aastate lõpuni. Kooli avas ja juhtis katoliku kirik, kuni föderaalvalitsus selle 1960. aastate lõpus üle võttis. Erikool suleti kümmekond aastat hiljem ja nüüd on selle asemel muuseum, kus korraldatakse nii kultuuri- kui mälestusüritusi.

„Viimased uudised endisest Kamloopsi erikoolist murravad mu südame – see on valus meeldetuletus pimedatest ja häbiväärsetest peatükkidest meie riigi ajaloos. Ma mõtlen kõigile, keda see õudne uudis puudutab. Oleme teie jaoks olemas,“ säutsus Kanada peaminister Justin Trudeau reedel Twitteris.

Tk’emlupsi põlisrahva pealik Rosanne Casimir avaldas lootust, et tänapäevast tehnoloogiat abiks võttes saab säilmed edukalt tuvastada. Ta kinnitas, et vastutuse kadunud laste ja nende edasise saatuse eest võtavad põlisrahvad ise.