Eesti uudised

Varesed hävitavad Tartu kandi haljasalasid (54)

Arvo Uustalu, 28. mai 2021 19:55
SONGIVAD: Varesed eelistavad usse otsida madalaks aetud muruplatsidel ja eriti hea on, kui nende platside kõrval jooksevad äärekivid.Foto: Teet Malsroos

Tartu linna ja valla piiril on kohalikud elanikud hädas varesebandega, kes „künnavad“ haljasalasid noka ja küünistega üles nagu metssead kartulipõlde.

Varesed võimutsevad Raadil juba neljandat aastat. „Nad on nii nahaalsed, et tulevad nokkima otse ukse ette. Nad ei pelga isegi seda, kui käsi plaksutada. Ega suurt nende vastu teha ei anna. Mürki panna ei saa, muidu surevad ära ka kõik ümbruskonna koerad ja kassid ja ega tiheasustusega alal väga jahti ka ei pea,“ muigab üks Mõisajärve tänava elanik.

Tolku polnud ka sellest, kui õhupüssiga üks vares maha lasti ja teistele hoiatuseks vedelema jäeti. Ootamatult efektiivseks osutusid aga vanad CD-plaadid. Algul käisid linnud veel mõned korrad luurel, kuid päikese käes helklevate plaatide tõttu ei ole neid enam nädal või kaks näha olnud. Samas kardavad kohalikud elanikud, et pilves ilmad võivad tagasilöögi anda.

„Nad käisid ikka selliste karjadena, et korraga võis muruplatsil nokkida paarkümmend lindu. Positiivne on, et varesed ei ründa inimesi, nagu mõned aastad tagasi botaanikaaia juures. Käivad mööda muru, peksavad noka ja küünistega maapinna puruks ja tõmbavad mullast vihmaussid välja,“ kirjeldab Raadi elanik lindude stiili.

Kohalikud oletavad, et ilmselt on varesekarjade rünnakud seitse aastat tagasi Tartu kesklinna üles seatud akustiliste linnupeletite töö tulem. Varesed otsisid uued elukohad ja eks osa neist jõudis ka Raadile. Tartu linnapuhastusteenistuse peaspetsialist Madis Tammeorg tõdeb, et paraku akustilised peletid ennast ei õigustanud ning peletid pole praegu mitte puude küljes, vaid laoruumis. „Varesed on intelligentsed linnud, harjusid ära, ja tulid vähemalt osaliselt ka tagasi. Pikaajalist efekti peletitest ei olnud,“ tõdeb ta.

Kuigi akustiline eksperiment ennast ei õigustanud, kurdavad linna äärealade elanikud, et paraku jäid paljud pakku tulnud isendid nende juurde päriseks.

Raadilt linnulennult seitsme kilomeetri kaugusel asuva Rahinge küla elanikud tõdevad, et neilgi on varestega probleem. „Istuvad siin katuseharjadel ja kuusehekkides, kes neid jõuab ära ajada,“ ohkab Rahingel elav vanadaam.

TÖÖTAB: Esialgu on päikese käes helklevad CD-plaadid varesed sellest haljasalast eemale hoidnud. Plaadid on pandud kohta, kus linnud on maad juba pisut nokkinud.

Foto: Kreete Uustalu