Eesti uudised

Täiendatud!

FOTOD | Maandus viimane lend Minskist Tallinna! Eesti katkestas ühenduse Valgevenega (50)

Toimetas Hindrek Pärg, 27. mai 2021 11:27

Belavia lennuk maanuds Tallinnas

Foto: Robin Roots

Neljapäeval kell 10.01 maandus Tallinnas Minskist startinud Valgevene lennufirma Belavia regulaarlend. Täpselt 90 minutit hiljem teatas peaminister Kaja Kallas, et lennuühendus Valgevenega lõpetatakse.

Pea kõik EL-i riigid on pärast pühapäeva, mil Valgevene õhuruumis sunniti maanduma Kreekast Leetu teel olnud Ryanairi lennuk, et vahistada president Aljaksandr Lukašenka kritiseerinud ja uudisteportaali Nexta juhtfiguurist ajakirjanik, lõpetanud Valgevenega lennuühenduse. Kolmapäeval jäi näiteks pooleli Minskist Barcelonasse startinud lennureis, sest õhusõidukile ei antud luba Euroopa Liidu õhuruumi sisenemiseks.

Eilseks õhtuks olid Valgevenele lennukeelud kehtestanud Leedu, Poola, Tšehhi, Rootsi ja Soome.

Minski lennujaama väljumisi vaadates ilmneb, et neljapäeval sai riigist lennata vaid kahte Euroopa Liidu riiki – Eestisse ja Küprosele. Kõik teised lennud olid tühistatud.

Tallinna poole startis lennuk veidi enne üheksat ning kuigi Valgevenest startinud lennukid Lätis maanduda ei tohi, kasutas Belavia lend Eesti lõunanaabri õhuruumi.

Tallinna lennujaamas maandus õhusõiduk 10.01. Enne lennu maandumist jõudis pahameelt avaldada ka eurosaadik Urmas Paet. Kell 11.31 aga säutsus Kaja Kallas, et Belavia lende Eesti lennujaamad enam ei teeninda ning ametlik otsus võetakse vastu hiljem. „Valgevene valitsus peab vastutama oma tegude eest,“ kirjutas peaminister Twitteris.

Samal teemal

Majandus- ja taristuminister Taavi Aas ütles, et ametlikku otsust on oodata täna pärastlõunal. „Piirangud on võtnud aega, kuna tegemist ei ole lennundusohutuse, vaid rahvusvaheliste suhete ja poliitika küsimusega. Paljud liikmesriigid on juba piirangud teinud, aga ka nendega on esinenud probleeme. Näiteks Rootsi keelu on Belavia vaidlustanud ning sarnaseid muresid on ka teiste liikmesriikide piirangutega,“ ütles minister.

Tema sõnul töötab välisministeerium sanktsioonide loomise kallal, et reedest otseühendus Valgevenega katkeks. „Tahame Valgevenes toimunud õhusõiduki kaaperdamisele jõuliselt reageerida, aga ka korrektselt, et ei tekiks võimalust loodud sanktsioonidest kõrvale hiilida või neid tunnistada õigustühiseks,“ sõnas minister, kelle sõnul luuakse praeguse otsusega pretsedenti.

Kaja Kallas ütles valitsuse pressikonverentsil, et erinevalt Valgevenest on Eesti demokraatlik riik. Ta ütles, et teatud riigid kehtestasid reeglid ilma korralduseta, Eesti ootas aga üle-euroopalist otsust. Lõpuks siiski kehtestas Eesti piirangud ega oodanud Euroopa korraldust. „Õigusriigis peavad otsused olema põhjendatud,“ ütles peaminister.

Erinevalt teistest liitlasriikidest, polnud Eesti lennukeeldu kehtestanud. Teisipäeval saatis majandus- ja kommunikatsiooniministeerium pressiteate, milles põhjendati mittetegutsemist Euroopa Liidu ühise otsuse ootamisega: „Otsus Tallinna ja Minski vaheliste lendude keelustamise ning Valgevenele kuuluvatele lennuvedajatele Eesti õhuruumi sulgemise kohta tehakse ühiselt koos teiste EL-i liikmesriikidega vastavalt Euroopa Liidu Nõukogu poolt tehtavale otsusele.“

Minister Taavi Aas lisas: „Belavia saab lennata seni, kuni tuleb oodatud sanktsioonidekava Valgevene suunas.“


REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee