Koolilaps, kodutööd, kodusõppimine.Foto: Aldo Luud
Asso Ladva 26. mai 2021 17:37

Kuni selle õppeaasta lõpuni on kõikidel õpilastel ja nende õpetajatel tasuta juurdepääs digiõpikute platvormidele Opiq ja Foxcademy, nende kasutamise eest maksab haridusministeerium. Sügisest peavad juurdepääsu digiõpikutele soetama koolid omanikud ehk omavalitsused ja kirjastused küsivad neilt mitu korda suuremat tasu kui seni riigi poolt makstud. Kui põhjendatud hinnatõus on, seda selgitab konkurentsiamet algatud järelevalvemenetlusega.

Digiõppekeskkond Opiq sai riigi käest aastas üle miljoni euro ehk ühe õpilase kohta õppeaastas umbes 10 eurot ehk siis jämedalt arvutades üks euro kuus. Sügisest on sama kauba hind 3,2 eurot kuus, kuu või paari kaupa ostes 3,7 eurot.

Lippini sõnul riigiasutus erafirmat mõjutada vaid konkurentsiameti kaudu, kuid ministeeriumist jõudsid ette paar omavalitsust. Neid ajas selline hinnaküsimine nõnda vihale, et esitasid kaebuse konkurentsiametile. Algatatud menetluse üksikasjadest amet veel rääkida ei soovi.

„Saan kinnitada, et konkurentsiamet on algatanud järelevalvemenetluse,“ ütleb Maarja Uulits konkurentsiametist. „Kuna menetlus on algusjärgus, siis hetkel ei ole paraku võimalik rohkem kommenteerida. Taotlus andis küll põhjuse järelevalvemenetluse alustamiseks, kuid kas konkurentsiseadust ka tegelikult rikutud on, seda näitab uurimine.“

Riigiga jäi kaup digiõppevahendite pakkujatel pooleli samal põhjusel ehk nad küsisid riigilt kõvasti raha juurde, selgitas Õhtulehele mõni nädal tagasi haridusministeeriumi asekantsler Robert Lippin. Kuna riik enam digiõppevahendeid ei osta, siis jagatakse see summa omavalitsustele, iga õpilase kohta 10 eurot. Paraku saab selle raha eest digimaterjale kasutada vaid kolm kuud.