Maailm

Lennufirmad asuvad järgemööda Valgevene õhuruumi vältima (15)

Toimetas Greete Kõrvits, 25. mai 2021 17:35

Läti lennufirma oli üks esimesi, kes teatas Valgevene õhuruumi vältimisest.

Foto: AIRBALTIC/Õhtulehe arhiiv

Lennufirmad Lufthansa, airBaltic, KLM, Finnair ja SAS andsid teada, et väldivad edaspidi läbi Valgevene õhuruumi lendamist. Briti valitsus kehtestas Valgevene lennufirmale Belaviale lennukeelu ning sama plaanib ka euroliit. Wizz Air teatas, et muudab Ukraina-Eesti lendude trajektoori, et need enam üle Valgevene ei lendaks.

Samuti kinnitas Ryanair, kelle õhumasina pardalt Valgevene võimud Aljaksandr Lukašenka korraldusel ajakirjaniku maha võtsid, et järgib Euroopa Liidu üleskutset ning ei kavatse enam Valgevene õhuruumis lennata.

Samal teemal

Ka Eesti transpordiamet saadab kõikidele lennufirmadele soovituse vältida Valgevene õhuruumi ja teha oma lennuplaanidesse vastavad muudatused. „Paljud lennufirmad on tänaseks juba otsustanud üle Valgevene lendamisest hoiduda,“ ütles majandus- ja taristuminister Taavi Aas. „Reisijatele tähendab see osadel lendudel pikemat lennuaega, lennufirmadele veidi suuremat kütusekulu, aga me ei saa ignoreerida Valgevene hiljutisi käike.“ 

Mis puudutab Valgevene riiklikku lennufirmat, siis Belavia saab lennata seni, kuni tuleb oodatud sanktsioonidekava Valgevenele, lisas Aas.

Lennufirma Ryanair lennuk startis möödunud pühapäeval Ateenast ja pidi jõudma Vilniusesse, kuid Valgevene võimud sundisid lennuki enne Leedu piiri ületamist tagasi pöörduma ja tegema hädamaandumise Minskis. Ettekäändeks toodi pommihäire, ent maandumise järel vahistati dissidendist ajakirjanik Raman Pratasevitš ning tema venelannast tüdruksõber. Teadaolevalt oli president Lukašenka isiklikult käskinud hävitajal MiG-29 Ryanairi lennukit eskortida. Kokku oli lennukis 171 reisijat, kellest üle poole olid pärit Leedust. Reisijate seas on ka Austria, Belgia, Bulgaaria, Küprose, Taani, Hispaania, Prantsusmaa, Gruusia, Läti, Poola, Rumeenia, Valgevene, Venemaa ja Süüria kodanikke. Nad viidi bussiga terminali, kus pidid mitu tundi ootama, et taas lennuki pardale pääseda. Väidetavalt saatis hävitaja Ryanairi lennukit Leedu õhuruumini ka pühapäeva õhtul.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee