Seisukoht

Seisukoht | Kas Herem ja Vaher on kunagi teatris käinud? (61)

Laur Uudam, arvamustoimetaja, 25. mai 2021 18:29

Foto: Tiina Kõrtsini

Kas Martin Herem ja Elmar Vaher on kunagi elus teatris või kontserdil käinud? Küsimus on õigustatud, arvestades kui libedalt neil kahel oma orkestrite likvideerimine toimus.

Inimesel, kel arvestatav kultuurikiht, ei tuleks selliste otsuste tegemine kergelt välja. Liiati ei soosi ka kummagi töökeskkond õhtust teatriskäimist. Kui ikka oled päev otsa kumminuiaga taganud põhiseaduslikku korda, siis vaevalt on lõõgastumisel esimene eelistus minna teatrisse pehmode etteasteid kaema, märksa tõenäolisemalt tõmbab kõrtsi poole meestejuttu ajades auru välja laskma - nii nagu see Tapal käib.

Küll aga kerkib küsimus, kas ülejäänud alluvad saavad kindlad olla ülemuste peale, kes kerge käeliigutusega orkestreid maamunalt ära pühivad. Kas kindralid on sama muretult valmis isikkoosseisu ohverdama ka sõjalise konflikti puhkedes, sest reservist saab ju elavjõudu vajadusel alati juurde võtta, uute padrunite muretsemine võib aga olla ohuolukorras märksa komplitseeritum tegevus. Nii on kärpimisküsimusest saamas hoopis usaldusküsimus, kus iga alluv peab arvestama, et ülemus võib ta iga kell tuimalt hüljata.

Aga orkestrite puhul oleks olnud tore vaadata, kuidas villavabrik seisma jääb, kuid nüüd rikub selle võimaluse mõlema orkestri kolimine sõjamuuseumisse kaitseministeeriumi tiiva alla. Tegu on mõistagi kahe ministri, aga eelkõige kaitseväe ja politsei juhtide näo päästmise kavaga, kus viimased ei pidanud taganema orkestrite kaotamise otsusest, kuid riik säilitab sellest hoolimata riigiorkestri. Kokkuhoid Eesti moodi, kus kulu tõstetakse ühelt eelarverealt teisele.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee