Vabaduse väljakul toimus toetusmeeleavaldus Valgevene rahvale.Foto: Stanislav Moshkov
ohtuleht.ee 24. mai 2021 17:45

Diktaatorliku režiimi sisekriitikud ei saa end turvalisena tunda isegi oma endise koduriigi õhuruumis, tuleb järeldada pärast pühapäevaseid sündmusi, kui Ateenast Vilniusse teel olnud Ryanairi lennukit sunniti pardal väidetavalt leiduva lõhkekeha tõttu vahemaanduma Minskis, kus võimud arreteerisid puhkusereisilt naasnud Valgevene opositsioonilise ajakirjaniku Raman Pratasevitši ja tema Vene kodanikust kallima Sofia Sapega.

Kuigi Valgevene välisministeerium loomulikult eitab lennuki kaaperdamist ja inimröövi, räägivad faktid teist keelt: mingit lõhkekeha ei leitud, reisilennukit eskortisid Valgevene hävitajad ja põhjust lennukitäit reisijaid just Minskisse suunata tegelikult polnudki, kui Vilniuse lennujaam oli lähemal. Pealegi andnud käsu lennuki Minskisse suunamiseks pärast pommiteadet Valgevene president Aljaksandr Lukašenka isiklikult. Kui ülejäänud lennureisijad (peale kolme väidetava KGB agendi) jõudsid sama päeva õhtuks Leetu, siis Pratasevitši ja tema kaaslase saatus on küsimärgi all – kaasvõitlejate hinnangul võib võimudele pinnuks silmas olnud noormeest oodata surmanuhtlus.

Olgugi et rahvusvaheline üldsus ei kaotanud aega, nõudmaks noorte kohest vabastamist, on siiski kaheldav, et Valgevene režiim reageerib üksnes palvetele. Tegu on riigiga, mis opositsionääri kinninabimise nimel ei hoolinud kuigi palju ka välisriikide kodanike ohutusest. Sestap on ainumõistlik, et mitmed lennufirmad on juba otsustanud Valgevene õhuruumi vältimise kasuks ning sanktsioonides kokku leppivalt Euroopa Liidult oodatakse suuniseid, et lennuliiklus Valgevenega täielikult peatada. Ehk tuleks isegi lõpetada igasugune transiit läbi Valgevene, nagu paneb ette president Kersti Kaljulaid.

Sanktsioonide eesmärk ei saa olla midagi vähemat, kui veenda Lukašenkat ja tema mõttekaaslasi ka muudes riikides, et kriitikute tagakiusamine lõpeb kõige valusamalt ikka ja alati just kiusajatele endile. Seni on veenvust kahjuks nappinud. Valgevene õhuruumi järkjärguline sulgemine peaks olema alles algus, võimalike mõjutusvahendite arsenal on aga palju laiem, alustades diplomaatide väljasaatmisest ja majandussanktsioonidest ning lõpetades riigi kõrvalejätmisega spordi- jt üritustelt.