Eesti uudised

Riigikogu Eesti-Valgevene parlamendirühma esimees: Valgevenes toimuv tekitab alati elavat arutelu (9)

Toimetas Triinu Laan, 24. mai 2021 14:04

Igor Kravtšenko

Foto: Teet Malsroos

Riigikogu Eesti-Valgevene parlamendirühma esimees, keskerakondlane Igor Kravtšenko jääb Valgevene lennukikaaperdamise juhtumit kommenteerides üldsõnaliseks.

„Valgevenes toimuvad poliitilised sündmused tekitavad alati elavat arutelu. Tsiviillennuki maanduma sundimine ei ole rahvusvahelisel tasandil esimene taoline juhtum,“ kirjutab Kravtšenko sotsiaalmeedias.

Ta lisab, et taunib säärast tegutsemist ükskõik millise riigi puhul. „Konfliktide ja operatsioonide puhul tuleb esmajoones tagada, et tavainimeste elud ei oleks ohus ja kannatada ei saaks süütud inimesed. Kindlasti tuleb antud juhtumi puhul viia läbi põhjalik uurimine ja tulemusi peab ka avalikkusega jagama,“ lisas Kravtšenko.

Samal teemal

Esmaspäeva lõuna ajal saatis riigikogu Eesti-Valgevene parlamendirühm ühiselt allkirjastatud avalduse, milles mõistab hukka Valgevene võimude järjekordse inimõiguste rikkumise aktsiooni.

„Eesti-Valgevene parlamendirühm on selgelt seisukohal, et Lukašenka režiim on taas kord ignoreerinud rahvusvahelist õigust ja ajakirjandusvabadust ning kasutades äärmuslikke meetmeteid, jätkab opositsioonihäälte vaigistamist. Valgevene võimude käitumist ei saa tolereerida,“ teatasid parlamendisaadikud Igor Kravtšenko, Sven Sester, Dmitri Dmitrijev, Maria Jufereva-Skuratovski, Mihhail Korb, Siret Kotka, Kalvi Kõva, Aadu Must ja Paul Puustusmaa.

„Pöördume Eesti Vabariigi Valitsuse poole palvega anda selge seisukoht ja signaal eelseisval Euroopa Ülemkogul võimalike sanktsioonide rakendamise osas Valgevene režiimi vastu. Samuti kutsume üles kõiki vabasid ja demokraatlikke riike selgelt välja ütlema oma seisukohad Valgevene võimude tegude taunimiseks ning kehtestama võimalikud sanktsioonid sellise tegevuse hukkamõistmiseks,“ seisab avalduses.

Jättis toetsuavalduse poolt hääletamata

Kravtšenko on ka varem suhtunud Valgevene terrorirežiimi suhteliselt heatahtlikult. Mullu augustis toimunud riigikogu erakorralisel istungjärgul vastu võetud avalduse „Demokraatia ja kodanikuühiskonna toetuseks Valgevenes“ jättis ta ainsana oma toetushääle andmata.

Toona riigikogus vastu võetud avalduses märgiti, et Eesti parlament seisab demokraatia, inimõiguste ja vabade valimiste eest Valgevenes, avaldab tunnustust Valgevene rahva julgusele astuda välja oma võõrandamatute inim- ja kodanikuõiguste eest ning väljendab Eesti rahva solidaarsust Valgevene inimestega.

Hiljuti sai Kravtšenko meedias tähelepanu, kui sõitis oma Volvoga otsa Toompeal protestinud Daniel Rüütmannile.

Pühapäeval toimus Valgevene õhuruumis vastuoluline operatsioon, mis sattus otsekohe ka välisriikide kriitika alla. Valgevene võimud sundisid Ateenast Vilniusesse lendavat reisilennukit ootamatult suunda muutma ja Minskis maanduma. Ettekäändeks toodi pommihäire, ent tegelikult kasutati seda ettekäändena, et vahistada pardal viibinud Valgevene meeleavaldusi kajastanud Nexta endine peatoimetaja Raman Pratasevitš.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee