Maailm

Iisrael ja Hamas sõlmisid relvarahu (5)

Greete Kõrvits, 21. mai 2021 20:13
Palestiina tüdrukud oma puruks pommitatud kodu ees.Foto: Zuma Press/Scanpix

Üksteist päeva kestnud pommitamine sai reede esimestel tundidel viimaks lõpu, kui Iisraeli valitsus ja terrorirühmitus Hamas relvarahus kokku leppisid. Konflikti võitjaks peavad end aga mõlemad.

Kokku hukkus vastastikustes rünnakutes vähemalt 250 inimest, enamik neist Gaza sektoris, Iisraelis sai teadaolevalt surma 12 inimest. Hukkunute seas on enam kui 100 naist ja last.

Samal teemal

Rahu on õige habras ning juba reede varahommikul panid selle proovile madin ja kähmlused okupeeritud Ida-Jeruusalemmas al-Aqsa mošee ümbruses. Gaza tänavad täitusid aga juubeldavate inimestega ‒ nagu öeldud, peab ka Hamas end kokkuvõttes võitjaks ning ähvardas, et nende sõrm püsib endiselt päästikul, kirjutab BBC.

Mõned iisraellased kritiseerisid peaminister Benjamin Netanyahut, et too lõpetas vasturünnakud liiga vara, samas hoidis algusest peale maailm konfliktil murelikult silma peal. Isegi USA, Iisraeli suurima liitlase välisminister Antony Blinken manitses, et demokraatliku riigina lasub Iisraelil suurem vastutus tavainimeste ja laste elusid säästa. Pärast relvarahu väljakuulutamist helistas Netanyahule USA president Joe Biden, et teda tänada. Hiljem avaldas ta kaastunnet kõigi hukkunute, nii iisraellaste kui ka palestiinlaste lähedastele. Peale selle vestles Biden rahuläbirääkimisi vahendanud Egiptuse presidendi Abdul Fattah al-Sisiga, kellel oli Ameerika ametivenna kõne üle enda sõnul ülimalt hea meel. Al-Sisi  kinnitas, et arutas Bideniga võimalusi, kuidas konfliktidest räsitud piirkonda mingigi rahu tuua.

Tänapäevased kaklused käivad ka tänapäevaseid vahendeid kasutusele võttes. Yahoo News vahendab, et mõned Iisraeli noored kogunesid sotsiaalmeedia gruppidesse ning jututubadesse, et korraldada rünnakuid palestiinlaste ja nende äride vastu. Kuigi algul polevat Iisraeli politsei kaebustele kuigi tõsiselt reageerinud, on nad nüüdseks tuvastanud kümneid vägivaldseid intsidente, mis just sellistest online-gruppidest alguse said.

Samal teemal

17.04.2021
„Keegi ei taha, et lapsed asjatult surevad.“ Eesti ekspertide arvates ei lõpe Iisraeli ja Palestiina verine konflikt niipea
14.04.2021
IGAVIKULINE KONFLIKT: Iisraeli ja Palestiina erimeelsustel on pikk ajalugu