Eesti uudised

Kaitseväe juhataja Martin Herem: käsi südamel, et orkestri ja kaplanite koondamine pole väljapressimine! (87)

Viljar Voog, 21. mai 2021 14:02

Kaitseväe juhataja kindralleitnant Martin Herem.

Foto: Tiina Kõrtsini

Peaminister Kaja Kallas süüdistas neljapäevasel valitsuse pressikonverentsil läbi lillede kaitseväe juhatajat Martin Heremit riikliku kärpekäsu naeruvääristamises, Keskerakonna aseesimees Jaanus Karilaid peab mõistlikuks suisa sõjaväelase vallandamist. Herem vannub enesekaitseks, et mingit trikitamist ta ei tee.

Koalitsioonipoliitikute hinnangul saanuks Herem leida kaitseväes ka teistsuguseid kärpekohti, mis avalikkuses nõnda palju pahameelt ei tekitaks. Kindralleitnant Herem kaitses oma valikuid aga militaarfoorumis tehtud postitustes: „Panen käe südamele ja ütlen: mitte mingit peenikest mängu, väljapressimist, ära tegemist vms ei ole kaitseväe kärbetega kavandanud.“

Samal teemal

Üks Heremile osaks saanud kriitikakohti on kavatsustega liiga vara väljatulek. Nagu Kallas pressikonverentsil ütles, peab kaitseministeerium oma kärpekohad leidma alles juunis. Heremi sõnul oli tegelikult kärpekava valmis tehtud aga juba eelmisel aastal ja eelmise valitsuse all.

„Kuna üheks kärpekohaks on personal, siis on minu arvates äärmiselt mõistlik see ennekõike nende inimestega läbi rääkida. Vähemalt tuleb neile öelda, et selline ettepanek ministrile läheb. Enne seda või samal ajal tasub muidugi ka ministri seisukohti selgitada. See oli tehtud eelmiseks nädalaks. Kaitsevägi alustas inimestele tulevikuvõimaluste selgitamist,“ kirjutas kaitseväe juhataja.

„Reedel 14. mail, hakkas ajakirjandus huvi tundma personali koondamiste vastu. Loomulikult, kuna plaan oli juba aasta tagasi koostatud ja juttu oli sellest olnud nii avatud kui suletud ringides, siis oli info ka meediani jõudnud.

Samal päeval saatsin kõikidele kaitseväe teenistujatele (umbes 5000 inimest) kirja, kus selgitasin olukorda, eesmärke ja võimalikke samme. Enne seda olin kohtunud peakaplani ja orkestrijuhiga. Viimastele selgitasin veidi detailsemalt, mida tähendab „… nii kaplaniteenistus kui ka orkester lõpetavad sellisel kujul oma tegevuse“,“ jätkas Herem. „Pühapäevaks oli kogunenud kriitiline hulk ajakirjanduse infopäringuid. Selleks ajaks olime loodetavasti enamiku oma inimesteni jõudnud ametliku infoga (e-mail ja ülemad). Tundus olevat õige aeg anda ametlik info spekulatsioonide vältimiseks ka ajakirjandusele. Sisuliselt oli tegemist teenistujatele läinud teatega.“

Heremi sõnul on kaplanite koondamine ja orkestri kaotamine vaid umbes 10 protsenti kõigist kaitseväe kärbetest. Tema on pidanud need otsused langetama ja mõistagi ka vastutab nende eest.

„Paraku on kaitseväega nagu iga pallimänguga. Pealtvaatajad teavad alati täpselt ja eksimatult, kuidas tegelikult peab treenima ja mängima. Treener ja mängijad on lollakad. See, et arvaja ise spordialaga õige vähe on tegelenud ja et ta mitte kunagi oma arvamust teoks ei suuda teha, pole oluline,“ kritiseeris Herem avalikke arvajaid.

Kaitseväe orkestri kulud on igal aastal veidi alla pooleteise miljoni euro ja esinemisi 240 ringis. Heremi sõnul on neist vaid paarkümmend vältimatud, ülejäänud kuuluvad meelelahutuse valda. „Oleks ma nädal tagasi teadnud, et kaitsevägi ja PPA [politsei- ja piirivalveamet] on ainukesed puhkpillimuusika hoidjad Eestis… Ma poleks nii julge olnud. Ma ei teadnud, et Eesti muusikamaailm on puhkpillimuusika säilimisest eemaldunud ja loodab kaitseväele/PPA-le,“ viskas sõjaväelane nalja. „Kui nüüd tõsiselt rääkida, siis orkestri praeguste kohustuste näol on ümberkujundamine ainuõige käik. Nüüdsed tegevväelastest orkestriliikmed võiksid teenida osakoormusega riigitöötajatena, mis võimaldaks neil nii tseremooniate toetamise kui ka kokkuharjutamise. Seda kõike teeksid nad jätkuvalt kaitseväe vormides ja rivikorras. Seda muuseas nimetatakse koondamiseks.“

Samal teemal

20.04.2021
Seisukoht | Sümbolitega ei mängita
20.04.2021
Kallas vihjab läbi lillede: kaitseväe ja politsei juhid naeruvääristavad kärpekäsku
19.04.2021
Juhtkiri | Kärbete eest vastutab Kaja Kallas
17.04.2021
PILLID PALGELT! Ruslan Trochynskyi: „Kui kaitseväel pole orkestrit, siis ma ei tunne end ka kaitstult.“