Repliik

Briti sõjaväepolitseinik lohistas naist mööda asfalti

Küsimus | Millisel õiguslikul alusel kasutas Briti sõjaväepolitsei Tapal jõuvõtteid Eesti tsiviilelanike peal? (34)

Arvamustoimetus, 20. mai 2021 17:50

Foto: TEET MALSROOS

Et „Virumaa Teataja“ avaldas uudisloo „Briti sõjaväelased lahutavad kaklust Tapal jõuliselt“, mille juurde lisatud videolt on näha, kuidas inglise keelt rääkivad vormis sõjaväelased tõukavad esmalt ühe naise pikali ja lohistavad mööda asfalti, hiljem lükatakse veel üks naine pikali ja lüüakse teda jalaga, siis milline on õiguslik alus umbkeelse Briti sõjaväepolitsei tegutsemiseks Eestis väljaspool kaitseväe territooriumi, kasutades jõudu ja käeraudu Eesti tsiviilelanike peal? Kahtlust brittide tegevuse õiguspärasuse suhtes süvendab asjaolu, et Eesti politsei saabudes võeti kohalikult mehelt käerauad maha ja lasti ta kinnipidamise asemel kohe vabaks.

Taavi Karotamm, kaitseväe peastaabi pressijaoskonna ülem: Liitlaste sõjaväepolitsei tegevust Eestis reguleerib Põhja-Atlandi lepingu osalisriikide vaheline relvajõudude staatust reguleeriv kokkulepe, mille artikli VII punkti 10 (b) kohaselt võib väljaspool militaaralasid sõjaväepolitseid kasutada kokkuleppel ja koostöös vastuvõtva riigi asutustega, kui see on vajalik distsipliini ja korra tagamiseks relvajõudude liikmete seas. Samuti on Eestis igaühel õigus võimaliku kuriteo toimepanemise kahtluse korral takistada kuriteo toimepanemist.   

Sõjaväepolitsei tegeleb nii avalikus ruumis kui kaitseväe territooriumil ning haldusalas kaitseväelasi puudutavatele intsidentidele reageerimisega. Kui intsident jääb PPA haldusalasse, siis tegeleb menetlusega PPA. Kui intsident nõuab kaitseväe sisest uurimist, siis juhib menetlust sõjaväepolitsei.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee