Eesti uudised

Esimestel pensioniikka jõudnutel on teise samba raha käes (29)

Kristiina Tilk, 19. mai 2021 21:40
Jaanuarist alates on teisest sambast ühekordse väljamakse avalduse esitanud kokku 26 041 pensioniealist inimest.Foto: Erki Pärnaku
„Kui ma avaldust esitasin, siis oli seal minu meelest kirjas, et saan raha kätte tuleva aasta jaanuaris. Kanne tehti aga juba nüüd. Kas midagi on vahepeal muutunud või sain ma ise asjast valesti aru?“ küsib teise samba pensioniealine lugeja, kes valis avaldust esitades ühekordse väljamakse.

Jaanuarist alates on esitanud ühekordse väljamakse avalduse hetkeseisuga kokku 26 041 inimest, kelle keskmine vanus on 63 eluaastat. Valdav enamik avalduse esitanutest on naised (16 559). Rahandusministeeriumi selgitusest nähtub, et enesele ootamatult kande saanud lehelugeja on tõesti asjast ise pisut ekslikult aru saanud, sest neile, kes avalduse esitamise ajal olid juba teise samba pensionieas (riiklik pensioniiga miinus viis aastat) ehk 60aastased ja valisid ühekordse väljamakse ega võtnud avaldust selle esitamise kuu viimaseks kuupäevaks tagasi, makstaksegi kogu raha juba järgmisel kuul välja. Summalt läheb maha 10% tulumaksu. Iga aasta jaanuaris, mais või septembris makstakse raha välja neile, kes teisest sambast lahkuvad. Nemad peavad kogunenud summalt maksma riigile 20% tulumaksu. 

Samal teemal

„Avalduse esitamisel on oluliseks teguriks inimese vanus. Teise samba pensioniikka jõudnud inimesed saavad esitada üht tüüpi avalduse, näiteks ühekordse väljamakse või fondipensioni avalduse ja need, kes on nooremad, kuid soovivad sambast lahkuda, esitavad teist tüüpi avalduse ehk raha väljavõtmise avalduse,“ selgitab rahandusministeeriumi kommunikatsiooniosakonna spetsialist Siiri Suutre. 

Teisest sambast lahkujatele kehtivad avalduse tühistamisel teised tähtajad kui pensioniealistele. Näiteks: need, kes saaksid raha kätte septembris, saavad tühistamisavalduse esitada hiljemalt juuli lõpus; kes jaanuaris, saavad avalduse tühistada hiljemalt novembri lõpuni.  

Hetkeseisuga on teisest sambast lahkumise avalduse esitanud kokku 156 188 inimest. Lahkuda otsustanud inimestel on kogutud keskmiselt 8468 eurot. Kui kogutud summa jääb alla 2000 euro, siis seda pigem välja ei võeta. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee