Repliik

Tanel Kiik väldib avalikule kirjale vastamist

Küsimus | Miks mõni haigla ei luba omakseid surijate juurde? (10)

Arvamustoimetus, 19. mai 2021 19:04
Foto: Pixabay

Õhtuleht küsis sotsiaalminister Tanel Kiigelt kommentaari 27. aprillil ilmunud ja talle adresseeritud avalikule kirjale „Miks peab inimene mõnes haiglas mahajäetuna surema?“. Sarnase küsimuse on mitmel korral esitanud ka doktor Adik Levin. Minister neile ebapopulaarsetele küsimustele vastata ei tahtnud. Ministeerium põhjendas, miks vastab Kiige asemel ametnik: „Heli Paluste on sotsiaalministeeriumi tervishoiuvõrgu juht, ühtlasi ka terviseameti kriisistaabi liige, kes on detailideni kursis raviasutustele pandeemiaolukorras nakkusohutuse tagamiseks antud suunistega, sh patsientide külastamist puudutavate soovitustega.“

Heli Paluste, sotsiaalministeeriumi tervishoiuvõrgu juht: Hoolimata keerulisest pandeemiaolukorrast peaks ka haiglas elust lahkuva patsiendi juurde pääsema tema soovi korral lähedane, hingehoidja või vaimulik. Olukorras, kus ei ole kehtestatud üleriigilisi liikumispiiranguid, määravad raviasutused ise oma sisekorrareeglid, sh patsientide külastamist puudutava. Terviseamet on kehtestanud juhisena raviasutustele miinimumnõuded tegutsemiseks COVID-19 pandeemia olukorras. Selle dokumendi alusel kehtib nakkuse keskmise või kõrge riski olukorras, kus me ka praegu veel kahjuks oleme, soovitus patsiente mitte külastada.

Samas soovitatakse külastamist erijuhtudel raviarsti nõusolekul siiski lubada. Eeldame, et raviasutused üldjuhul lähtuvad reeglite kehtestamisel dokumendis toodud soovitustest ning surijate puhul näidatakse üles inimlikkust, võimaldades omaste soovi korral kõiki ohutusabinõusid arvestades siiski ka haiglas viibiva sureva lähedase külastamist või vähemalt suhtlemist sidevahendite teel.

Teadaolevalt on tänu meie tublile meditsiinipersonalile enamikul juhtudel siiski leitud toimivad lahendused, mis on võimaldanud vajaduse korral pakkuda nii emotsionaalset kui ka vaimulikku tuge inimestele, kelle elutee on selle haiguse tõttu lõppemas.

Heaks praktikaks on mitmes haiglas kaasatud suhtlusprotsessi hingehoidjad, kuna tihtipeale vajavad ka omaksed nõu ja toetust.

Oluline on, et raviasutused, samuti hoolekandeasutused, lähtuksid põhimõttest, et surijat ja tema omakseid koheldakse empaatiliselt, neile osutatakse tuge ning leitakse inimlikud lahendused. Mõistagi tuleb alati silmas pidada mõlema poole turvalisust. Praeguseks on olemas nii isikukaitsevahendid kui ka piisav testimisvõimekus, sh kiirtestid, mis võimaldavad riske maandada.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee