Sisuturundus

Kas kinnisvara ikka kindlustab pensionipõlve? 

Tiit Efert, 25. mai 2021 09:54

Foto: Envato Elements

Viimasel ajal on olnud kuulda rohketest kinnisvaratehingutest ja sellega seoses hinnatõusust, mis näib kasvatavat kõikide kinnisvaraomanike rikkust. Kerkib küsimus, kui hea investeering on kinnisvara ja kas sellega võib kindlustada ka oma pensionipõlve.

Vastus on muidugi keeruline ja sõltub mitmest tegurist. Kõige üldisem soovitus on see, et kinnisvarasse on mõistlik investeerida siis, kui pensionisambaga kogutud säästud tagavad harjumuspärase või ootustele vastava elustandardi. Kinnisvaraturg võib koos oma tõusude ja mõõnadega olla pikemas plaanis samuti heitlik ning üldjuhul suudavad aktsiaturud kasvatada väärtust rohkem kui kinnisvara.

Kinnisvara kui investeeringu plussid ja miinused

Esimene valik on otsus, kas soetada endale kodu või osta kinnisvara raha teenimise eesmärgil. Kodu puhul me hinnale nii väga ei mõtlegi, sest kuskil on vaja elada, ent ärieesmärgil kinnisvara soetades on hindade ja trendide jälgimine paratamatu.

Aga millal on õige aeg kinnisvara osta? Millal on hinnatase saavutanud tipu, kui pikk tuleb langus ja millal algab uus tõus? Tõusud ja mõõnad on majanduses paratamatus, aga mida teha, kui just pensionipõlve saabumise ajal on pikem mõõn ning sissetuleku säilitamiseks mõeldud kinnisvara ei õnnestu realiseerida piisavalt kiirelt? Küsimusi on palju.

Linnade areng on elav protsess: osa piirkondi muutub üha atraktiivsemaks, teised aga kaotavad aja jooksul oma võlu. Seepärast võib tulu, mida loodetakse kinnisvarast saada, nii kasvada kui ka hoopis kahaneda.

Veel üks oluline küsimus on see, kuidas kinnisvaraostu rahastada. Kui seda plaanitakse teha laenuga, siis peab arvestama, et laen toob kaasa kulusid – intressid. Kas kinnisvara eeldatav hinnatõus katab selle kulu?

Pankade kinnisvaralaenude intress on seotud üleeuroopalise pankadevahelise intressimääraga Euribor. See näitaja on olnud küll viimased aastad miinuses, kuid oli ka enne 2008. aastal alanud finantskriisi üle viie protsendi.

Kui majanduse elavdamiseks korraldatud eurode juurdetrükk peaks käivitama inflatsiooni, siis tõuseb ka kindlasti Euribor, mis suurendab igakuiseid laenumakseid. Kinnisvaraomanikule on inflatsioon üldiselt meele järgi, kuid laenumaksed peavad saama tasutud.

Kui ostaks kinnisvara õige II pensionisamba säästude arvelt?

Kui kinnisvara kavatsetakse soetada II pensionisambast väljavõetava rahaga, siis tasub teada, et viiendiku sellest summast napsab riik tulumaksuna endale. Sellega peab tootluse arvutamisel arvestama.

Võib-olla on mõistlikum jätta raha hoopis pensionisambasse kasvama ja katta kinnisvaratehing muudest allikatest pärit rahaga? Kui osta kinnisvara II samba säästude arvelt, kujuneb nimelt laenuraha lõplik hind märksa kõrgemaks kui pangalaenu hind.

Väga atraktiivne näib kinnisvara väljaüürimine, mis võib pakkuda pika aja vältel püsivat rahavoogu. Paraku on sellelgi võimalusel oma varjukülg. Kuna kinnisvaraturu üldisemad trendid mõjutavad ka üüriturgu, sõltub tootlus kinnisvara asukohast ja olukorrast ning elukeskkonnast, isegi naabritest.

Silmas tasub pidada tõsiasja, et kui pangad väljastavad rohkem laene, on üürnikke leida keerulisem, kui majanduses on aga kehvemad ajad, siis üürihinnad langevad.

Üürikorterite ja üürnikega kaasnevatest suurematest jamadest loeme ajakirjandusest pidevalt, kuid on ka palju väiksemaid olmetasandi probleeme, mida tuleb üürileandjal lahendada. Nii võivad tõrvatilgaks meepotis osutuda näiteks torutöödega seotud mured, samuti üürniku ausus ja hoolsus.

Vahel unustab kinnisvaraomanik, et tal on korteriühistu ees kohustused, mida ta ei saa panna üürnikule ja mida täita võib olla tülikas. Lisaks tuleb üüritulult maksta riigile tulumaksu ja kinnisvara nõuab aja jooksul ka ise investeeringuid.

Kokkuvõttes on kinnisvara küll väärt investeering, kuid sellega kaasneb palju riske ja sekelduste võimalused on sellisesse investeerimislahendusse suisa sisse kirjutatud. Piisava aja, teadmiste ja tugeva pensionisamba toel võib nendega tegelemist endale muidugi lubada.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee