Kaitseväe orkester

Foto: Teet Malsroos
Toimetas Annika Erg 17. mai 2021 19:47

Eesti muusikanõukogu koos oluliste muusikavaldkonna organisatsioonide ja institutsioonidega väljendavad suurt muret kaitseväe orkestri, kui muusikakultuuri jaoks olulise kollektiivi, likvideerimisplaani osas. Esmaspäeval, 17. mail saadeti ühiselt pöördumine peaminister Kaja Kallasele, kaitseminister Kalle Laanetile ning kultuuriminister Anneli Otile.

Austatud peaminister Kaja Kallas,

lugupeetud kaitseminister Kalle Laanet ja

kultuuriminister Anneli Ott,

pöördume Teie poole sügava murega, mis tekkis 16. mail k.a. ajakirjanduse vahendusel saabunud uudisest kaitseväe orkestri likvideerimise kohta selle aasta septembrist.

102-aastane orkester on olnud mitte pelgalt üks meie riigi sümboleid, mida näevad ja kuulevad riigi kodanikud pidupäevadel ja teiste riikide juhid meie kultuurriiki külastades, vaid ka professionaalse puhkpillimuusika kroonijuveel ja kontsertorkestrina asendamatu koostööpartner erinevatele institutsioonidele üldlaulupidudest arvukate kontserdikorraldajateni. Just suuresti tänu kaitseväe ning politsei- ja piirivalveorkestritele on meie heliloojatel säilinud traditsioon ja võimalus luua keerukamat puhkpillimuusikat. Kaitseväe orkester olnud ainus kollektiiv, mis süstemaatiliselt arendab ja jäädvustab meie tseremoniaalmuusikat.

Kokkuhoid ei tohi alata sellest, mille kaitsmise nimel me oma võitlusvõimet ja lahinguvalmidust kasvatame – see on Eesti kultuur. Professionaalse muusiku ettevalmistus on kaugelt pikem, kui mistahes teisel erialal kaitseväes, kõrgtasemega muusikakollektiivi üles ehitamise aeg aga mõõdetav aastakümnetega. Paljude inimeste töö purustamine ühe eelarvekärpega pole kohane institutsioonile, kes meid kaitsma peaks. Selle sammuga ei heiduta me mitte oma riigi vastaseid, vaid arvukaid noori eemale puhkpillimuusiku elukutsest ning võimalusest teenida oma riiki relvaga, mille käsitsemist on õpitud 15–20 aastat – pilliga.

Paneme Teile, austatud valitsuse liikmed, südamele, et professionaalne kultuur, mille oluline osa kaitseväe orkester on olnud, pole isetekkiv või -reguleeruv ökosüsteem, vaid meie kõigi igapäevane hool, kohustus ja pingutus. Palume Teilt kaitseväe orkestri, kui Eesti muusikakultuuri olulise kollektiivi säilitamist.

Allakirjutanud organisatsioonid:

Eesti Muusikanõukogu (Ivari Ilja, president)

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia (Margus Pärtlas, prorektor)

Rahvusooper Estonia (Ott Maaten, peadirektor)

Eesti Riiklik Sümfooniaorkester (Kristjan Hallik, juhatuse liige)

Eesti Laulu- ja Tantsupeo SA (Margus Toomla, juhatuse liige)

Eesti Kontsert (Kertu Orro, juhatuse liige)

Eesti Interpreetide Liit (Henry-David Varema, juhatuse esimees)

Eesti Heliloojate Liit (Märt-Matis Lill, esimees)

Eesti Kooriühing (Hirvo Surva, esimees)

Eesti Puhkpillimuusika Ühing (Kaido Kivi, esimees)

Eesti Meestelaulu Selts (Indrek Vijard, esimees)

Eesti Naislaulu Selts (Margit Võsa, esinaine)

Eesti Segakooride Liit (Veronika Portsmuth, esimees)

Eesti Sümfooniaorkestrite Liit (Edmar Tuul, juhatuse liige)

Puhkpillimuusika koda (Harry Illak, tegevsekretär)

Pärnu Linnaorkester (Helen Erastus, direktor)

Tallinna Filharmoonia ja Tallinna Kammerorkester (Margit Tohver-Aints, direktor)

Politsei- ja Piirivalveorkester (peadirigent Hando Põldmäe)

Eesti Muusika Infokeskus (Evi Arujärv, direktor)