Maailm

Hodorkovski: Kreml tungis Merkeli siseringi ja punub võrgustikku mitmes Euroopa riigis (11)

Greete Kõrvits, 13. mai 2021 20:25
Foto: EPA/Scanpix

Eksiilis viibiv Vene ärimees Mihhail Hodorkovski (pildil), hoiatas, et Moskva peened poliitilised mängud ja Kremli haare ulatuvad järjest sügavamale, olles mehe sõnul jõudnud nii Saksamaa liidukantsleri siseringi, Austria kaitsepolitsei ridadesse kui ka mitme riigi võimuladvikusse.

Hodorkovski rääkis Euroopa Parlamendi välissekkumise erikomisjoni istungi virtuaalse külalisena, et Kremli agent Angela Merkeli ringkonnas on vaid jäämäe tipp: peen võrgustik on harali valgunud juba kogu euroliitu, kaasa arvatud Tšehhisse, Küprosele, Prantsusmaale, Kreekasse, Lätti, Leetu ja Poola.

Hodorkovskil olid ka mõned konkreetsed näited ja nimed. Näiteks meie lähinaabritest rääkides sõnas ta, et Leedus jäi Kremli võrgupunujatele silma endine välisminister ja euroliidu suursaadik Venemaal Vygaudas Ušackas. Teda näeks Moskva hea meelega kandidaadina Leedu presidendi ametikohale, arvab Hodorkovski. Mis puudutab Lätit, siis seal omavad suurt ärilist mõjuvõimu Vene oligarhide Juri Kovaltšuki ja Nikolai Tokarevi sugulased. Kaks ärimeest olid Hodorkovski sõnul otseselt seotud nn Putini palee finantsskeemidega, millest tegi dokkfilmi vangistatud opositsionäär Aleksei Navalnõi. Läti näivat seega Vene koorekihile sobiva mänguplatsina.

Ent kuidas on lood Merkeli kaaskondlastega? Siin ei soovinud Hodorkovski konkreetset nime mainida, viidates olukorra kõrgele tundlikkusele, kuid ta rääkis Saksamaal registreeritud mõttekojast Tsivilisatsioonide Dialoog, mille loojaks on järjekordne oligarh, Vladimir Jakunin. Mõttekoda kasutatakse Hodorkovski sõnul selleks, et Euroopa eliidi seast potentsiaalseid Kremli liitlasi välja noppida. Jakunin olla maininud oma Kremlile esitatud raportis üht allikat, kes on osaks Saksa liidukantsleri siseringist. Kreml kasutas enda heaks ära ka Austria ärikat Jan Marsalekit, kes korraldas pidusid, et riigi luurebosside ja poliitikute kohta infot koguda ning värbas ka ühe samuti nimepidi nimetamata jäänud tähtsa Austria luureametniku.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee