Maailm

PROGNOOS: euroliidu majandus kasvab sel aastal 4,2%, Eesti oma 2,8% (4)

Toimetas Greete Kõrvits, 12. mai 2021 18:52

Vaktsineerimise ja tarbimise tõus peaks turgutama ka majandust.

Foto: Robin Roots

2021. aasta kevadise majandusprognoosi kohaselt kasvab Euroopa Liidu majandus 2021. aastal 4,2% ja 2022. aastal 4,4%, seisab Euroopa Komisjoni pressiteates. See ennustus on võrreldes komisjoni talvise majandusprognoosiga märkimisväärselt parem. Majanduskasvu kiirus on ELi riikides jätkuvalt erinev, kuid 2022. aasta lõpuks peaksid kõik liikmesriigid jõudma tagasi kriisieelsele tasemele.

Eesti SKP peaks pärast 2020. aasta ligi 3%list langust kasvama sel aastal 2,8% ja järgmisel aastal juba 5%. Kasvu kiirendavad Euroopa Liidu eelarvest ja taastepaketist rahastatavad investeeringud, aga ka pensionisüsteemi II sambast välja võetud raha võib lühiajaliselt rahva tarbimist suurendada. Töötuse kiire kasv stabiliseerus möödunud aasta lõpus ning selle lagi peaks saabuma sel aastal, 2022. aastal on oodata tööpuuduse taseme langus. Vaatamata kriisile tõusid palgad eelmisel aastal 2,5%. Peamiseks veduriks on siin IT- ja tervishoiusektor. Kuigi ettevõtjad ja tarbijad on piirangutega üldiselt kohanenud, kannatavad endiselt mõned sektorid, nagu turism ja isikuteenused. Veel üks tegur on poliitiliste toetusmeetmete lõpetamise ajastus. Kui toetused lõpetatakse enneaegselt, võib see seada ohtu majanduse normaalse taastumise. Teisest küljest võib toetuse liiga hiline lõpetamine põhjustada turumoonutusi ja takistada elujõuetute ettevõtete turult lahkumist.

Väike palgatõus peaks ka 2021. ja 2022. aastal jätkuma. Oodatav inflatsioon on peamiselt energiahindade tõusu tõttu 2021. aastal 1,6% ja 2022. aastal 2,2%. Valitsussektori eelarvepuudujääk jõuab sel aastal eeldatavasti 5,6%ni SKPst, kuid väheneb 2022. aastal 3,3%ni. Avaliku sektori võlg suureneb 2022. aastal 24%ni SKPst, jäädes siiski madalaimaks Euroopa Liidus.

Majanduskasv taastub ka tänu tõusvale vaktsineerituse määrale ja aegamööda leevenevatele piirangutele. Inimeste hüvanguks toimiva majanduse valdkonna juhtiv asepresident Valdis Dombrovskis ütles: „Kuigi me ei ole veel kõiki probleeme seljatanud, on Euroopa majandusväljavaated palju helgemad. Kuna vaktsineeritute arv kasvab, piirangud leevenevad ja inimeste elukorraldus naaseb aeglaselt tavarütmi, oleme ajakohastanud ELi ja euroala majanduse prognoose käesolevaks ja järgmiseks aastaks. Taaste- ja vastupidavusrahastu aitab majandusel taastuda ja on pöördelise tähtsusega 2022. aastal, mil see aitab suurendada avaliku sektori investeeringuid kõrgeima tasemeni, mida on nähtud enam kui kümnendi jooksul. Palju rasket tööd on veel ees ja paljud riskid jäävad püsima seni, kuni pandeemia kestab. Kuni olukord stabiliseerub, teeme jätkuvalt kõik endast oleneva, et kaitsta inimesi ja aidata ettevõtetel toime tulla.“ Kasvumootoriks saavad eratarbimine, investeeringud ja tugevnevast maailmamajandusest tulenev nõudlus ELi ekspordi järele.

Tugevam üleilmne majanduskasv, eriti USAs, võib avaldada Euroopa majandusele oodatust positiivsemat mõju. USA kiirem majanduskasv võib aga kaasa tuua USA riigivõlakirjade tootluse tõusu, mis võib põhjustada finantsturgudel korrapäratusi, mis mõjutaksid eriti rängalt tärkava turumajandusega riike, kellel on suur välisvaluutavõlg.

Dokumendi terviktekst on inglise keeles loetav SIIN.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee