Maailm

Täiendatud kl 17.15

VIDEOD | SÕJAHIRM: Palestiina-Iisraeli pommirahes on surma saanud peaaegu 50 inimest 

Toimetas Aare Kartau, Greete Kõrvits, 12. mai 2021 17:15

Palestiina relvarühmitused tulistasid Iisraeli linnu.

Foto: Reuters/Scanpix
Viimastel nädalatel on järsult kasvanud palestiinlaste viha Iisraeli pool sajandit kestnud okupatsiooni üle. Iisraeli linnades ja okupeeritud Läänekaldal on toimunud teravaid öiseid meeleavaldusi, milles on saanud haavata sadu palestiinlasi.

Viimastel nädalatel on järsult kasvanud palestiinlaste viha Iisraeli pool sajandit kestnud okupatsiooni üle. Iisraeli linnades ja okupeeritud Läänekaldal on toimunud teravaid öiseid meeleavaldusi, milles on saanud haavata sadu palestiinlasi.

Lodis, kus on juba mitu ööd järjest toimunud Iisraeli araablaste rahutused, kuulutati välja eriolukord. Seal süüdati autosid, juutide koole ja sünagooge. Samuti esines veriseid kähmlusi politseinike ja protestijate vahel – lendu läksid nii kivid kui ka šokigranaadid. Teadaolevalt sai Lodis vigastada üle 12 inimese, teatab BBC. Eriolukorra tõttu saabus linna korda tagama Iisraeli piiripolitsei Läänekaldalt.

Samal teemal

Teisipäeva õhtul ja kolmapäeva varahommikul puhkes ka ulatuslikum tulevahetus Iisraeli ja Palestiina võitlejate vahel. Iisraeli sõjavägi teatas, et õhurünnakutega – mis olid vastuseks sadadele palestiinlaste rakettidele – tabati „arvukaid terroristlike sihtmärke“ Gaza sektoris. Viimati toimus nii ulatuslik rünnak 2014. aastal. BBC teatel sai vastastikuse madina käigus surma vähemalt 43 palestiinlast ja kuus iisraellast.

Hukkunute seas on 13 Palestiina last. Ka Iisraeli poolel sai teadaolevalt surma vähemalt üks laps, oma isaga Tel Avivi lähistel autos sõitnud 16aastane tüdruk.

Palestiina võitlejad eesotsas rühmitusega Hamas on juba päevi Iisraeli linnu pommitanud, ilmselt eesmärgiga halvata nende kaitsesüsteeme. Tundub, et kumbki osapool rünnakuid lõpetada ei kavatse. Iisraeli kaitseminister Benny Gantz teatas, et nende õhurünnakud olid „alles algus“. Hamasi juht Ismail Haniyed vastas, et ka nemad on valmis konflikti eskaleerumiseks.

ÜRO saadik Tor Wennesland teatas, et mõlema osapoole liidrid peavad võtma juhtuva suhtes vastutuse. „Sõja hind Gazas on laastav ja selle eest maksavad tavalised inimesed. Lõpetage otsekohe tulevahetus. Me eskaleerume täieulatusliku sõja poole,“ teatas Wennesland, kes teeb ilmselt kolmapäeval asjast kokkuvõtte ka ÜRO julgeolekunõukogule. ÜRO peasekretär António Guterres väljendas toimuva pärast suurt muret.

Vaid päev varem lubas Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu tugevdada rünnakuid Gazale. Samuti teatas Hamasi juht Ismail Haniyeh, et raketirünnakud jätkuvad seni kuni Iisrael peatab kõik terrorismi ja agressiooni ilmingud Jeruusalemmas ja al-Aqsa mošees. Iisrael ja Hamas on pidanud kolm suuremat, ent läbikukkunud sõda – Hamas on endiselt võimu juures ja Iisrael jätkab sandistavat blokaadi.

Samal teemal

16.05.2021
Iisrael: aeg vaherahuks pole veel küps
15.05.2021
Gazas hävis õhurünnakus hoone, kus tegutses kaks meediakanalit
14.05.2021
OHVRITE ARV KASVAB: Iisraeli maa- ja õhuväed tugevdasid rünnakuid Gazas asuvatele sihtmärkidele