Prantsuse sõjaväelased õppusel. Illustreeriv foto.Foto: AFP/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 10. mai 2021 20:11
Juba jälle ilmus Prantsuse avalikkuse ette kiri, mille on väidetavalt koostanud riigi sõjaväelased. Pöördumise koostajad heidavad valitsusele ette „järeleandmiste tegemist islamismile“ ning kardavad, et olukord võib viia kodusõjani.

Sarnase sisuga avaliku kirja avaldasid mitmed Prantsuse eruohvitserid möödunud kuul. Valitsus mõistis hukka nii selle kui ka praeguse kirja. Prantsuse siseminister Gérald Darmanin süüdistas seekordseid anonüümseid kirjakoostajaid julguse puudumises. Eelmise kirja kirjutajaid ootas karistus, kuna Prantsuse seadused keelavad nii reserv- kui ka tegevväelastel avalikult religiooni ja poliitika kohta avaldusi teha.

Sel nädalal avaldatud kirja autorid väidavad end olevat aega teeninud  Afganistanis, Malis ja Kesk-Aafrika Vabariigis, samuti kodumaistes terrorivastastes operatsioonides ning väljendavad pettumust, et äärmuslusele, mille vastu nad võitlevad, tehakse nende oma isamaal allahindlust. Teatud usuringkondade jaoks, väidavad allakirjutanud, ei tähenda Prantsusmaa midagi muud kui vaid objekti sarkasmiks, põlastuseks või vihaks.

Samas on Prantsuse valitsuses arutlusel mõnede arvates vastuoluline eelnõu, mille eesmärk on võidelda moslemiseparatismi vastu.

BBC Pariisi korrespondent rõhutab, et sellise anonüümse kirja tegelikke allkirjastajaid on võimatu tuvastada ning õieti ei saa sellist pöördumist millegi tõendina võtta. Siiski möönab ta, et Prantsuse ühiskonnas, kus kasvab mure radikaliseerumise pärast, ei ole sellised arvamused sugugi erakordsed, nii et miks mitte ka sõjaväes.