Eesti uudised

Aasta Suurpere 2021 pereisa Andrei: väljakutseid ja raskusi kohates me ei nurise (17)

Ohtuleht.ee, 9. mai 2021 13:28
„Mis meid võib olla teistest eristab on töökus ja see, et väljakutseid ja raskusi kohates me ei nurise, vaid üritame alati rahumeelselt, asjalikult ja loovalt neid lahendada ja oma elu ning unistustega edasi minna. Üheks meie elu motoks on – ei ole sellist asja nagu probleem, on vaid lahendust vajavad väljakutsed ja väärtuslik kogemus,“ räägib pereisa.Foto: Kairit Leibold
Tallinna Vanglas psühholoogina töötav pereisa Andrei ei näe oma peret idüllilise näitena ajakirja esikaanelt, vaid tavalise perena, kel on omad raskused ja palju väljakutseid.

„Mis meid võib olla teistest eristab on töökus ja see, et väljakutseid ja raskusi kohates me ei nurise, vaid üritame alati rahumeelselt, asjalikult ja loovalt neid lahendada ja oma elu ning unistustega edasi minna. Üheks meie elu motoks on – ei ole sellist asja nagu probleem, on vaid lahendust vajavad väljakutsed ja väärtuslik kogemus,“ räägib pereisa.

Pereisa tegeleb peale oma huvide ka suitsetamisest loobuvatele inimestele abiprogrammi loomisega ning toetab koos Tallinna Perekeskusega vägivallavastast nõustamisgruppi.
Andrei peab praeguseks suurimaks väljakutseks oma perele kodu ehitamist.

„Meie unistus on rajada oma jõududega südamega kodu ning aed, mis oleks lastele erilise sidemega koht, kuhu suureks kasvades ka oma lapsi tuua,“ ütles Andrei.

„Oleme naljaga pooleks ökofriigid või inimkeeli öeldes mahepõllumajanduse pooldajad. Üritame nii majapidamises kui ka maaharimises võimalikult naturaalselt ja taaskasutades hakkama saada. Ka meie maja tuleb ökoloogiline ja energiasäästlik,“ lisas Andrei.

„Naabrid nimetavad meid ka tööfriikideks, sest sageli me töötame kuni päikeseloojanguni ja taskulambi valgel ka pärast seda. Õpime rajades ise ja jagame seda tarkust ka lastega.“

„Meie majapidamises on üsna palju loomi: kaks kassi, koer, kuus mesilasperet ja vutid. Kõige põnevam ongi praegu mesilastega tegelemine, mis on meie jaoks nagu tulnukate tundmaõppimine. Mesilased on loodusele olulised! Ilma nendeta ei kanna maa vilja,“ räägib Andrei.

Andrei nimetab oma sotsiaaltöötaja haridusega abikaasat Lorat „loominguliseks hingeks“, sest naisel on nii palju erinevaid kunstilisi huvisid, mida ta üritab laste kasvatuse ja suure majapidamise kõrval realiseerida.

Loral on kodus erinevad eksootilised pillid ukulelest Kalimbani ning talle meeldib joonistada. Lora on hingetuline aednik-kollektsionäär. Kui tal oleks võimalus, siis rajaks ta oma botaanikaaia.

Pereisa Andrei sõnul läheb kõik, mis Lora mulda paneb, kasvama ja kannab vilja.

„Ta on korduvalt päästnud närtsima läinud niiöelda prügikasti-kandidaate – paludes sellise õnnetu heidiku endale, toob koju, hoolitseb veidi ja üldjuhul ärkavad taimed ellu ja rõõmustavad silma,“ räägib Andrei.

Maale kolides hakkas Lorat huvitama keraamika. Tema unistus on teha oma keraamikastuudio ja pakkuda enda ja ka küla lastele huvitegevusi, mida maal on vähevõitu. Praegu ehitab pere Lora jaoks väikest töökoda, kus ta saab tegeleda vitraažide loomisega.

Pere vanim poeg, 17aastane Radomir praegu õpib Tallinnas Ehituskoolis. Ta on koos oma venna Vlademiriga tegelenud võistlustasemel peotantsuga, aga maal elades hakkas Radomir huvituma meisterdamisest. Tulevikus plaanib ta saada arhitektiks. Selleks soovis ta oma tulevast valdkonda „vundamendist“ tundma õppida ning ehitajana töötades majade hingeelu ja projekteerimist paremini mõista. 

15aastast Vlademiri huvitavad arvutid ning tema näeb oma tulevase elukutsena programmeerimist. Vlademir, nagu teisedki pere lapsed, on vanematele abiks nii väikese venna järele vaatamisel, aiatöödel, maja ehitamisel kui ka vahest toiduvalmistamisel.

10aastane Miroslav on rõõmsameelne kolmanda klassi õpilane. Ka tema on sageli vanematele abiks ning talle meeldivad pere kassid ja ta huvitub mesindusest.

5aastane Yaromir on pere kõige energilisem laps. Temale meeldib mängida õues pere lemmiku, krantsi tõugu koer Stellaga, kes on sama energiline ja rõõmsameelne nagu Yaromir.

1aastane Svetomir on pesamuna. Vanemate sõnul on ta väga uudishimulik laps, kes õppis hiljuti kõndima ning avastab enda jaoks nüüd ronimist.