Maailm

Täiendatud! Artikkel ilmus algselt 8. mail.

Inimesed pääsesid: Hiina raketi tükid kukkusid India ookeanisse (17)

Toimetas Valeria Filippova, Hindrek Pärg, 9. mai 2021 11:18
Hiina rakett Chang Zheng startimas.Foto: Reuters/Scanpix
Hiina raketi Chang Zheng 5b tuumikosa langes sel nädalavahetusel Maale. Keegi ei osanud prognoosida, kuhu tükid võivad kukkuda, ent esialgsete andmete põhjal kukkusid rusud Maldiivide lähedale India ookeanisse. 

Hiina riigimeedia teatel hävisid suurem osa raketi tükkidest Maa atmosfääri sisenedes. Riigi kosmosetehnika ameti koordinaatide järgi kukkusid raketi jupid India ookeanisse, Maldiividest läände. 

USA kosmoseagentuurist kinnitati, et rakett sisenes Maa atmosfääri Araabia poolsaare kohal, ent nad ei tea, kas tükid langesid maismaale või vette.  

Eelnevalt

Rakett kaalus 18 tonni, mis on üks suuremaid esemeid aastakümnete jooksul, mis kontrollimatult atmosfääri siseneb.

„Loodame, et see maandub kohas, kus see ei ohusta kedagi," ütles USA kaitseminister Lloyd Austin. „Loodetavasti ookeanis või mujal."

29. aprillil algselt 160–375 kilomeetri kõrgusel maapinnast elliptilisel orbiidil olnud raketi osa on alates sellest ajast kõrgust kaotanud, vahendab BBC.

Raketi maandumise kiirus sõltub õhu tihedusest, millega see kokku puutub, ja takistusest, mida see tekitab, kuid neid üksikasju ei ole täpselt teada.

Suurem osa raketist peaks atmosfääris ära põlema, kuigi on olemas võimalus, et kõrge sulamistemperatuuriga metallid ja muud vastupidavad materjalid võivad maapinnani jõuda.

Võimalus, et keegi mingi tükiga pihta saab, on väga väike. Seda juba seetõttu, et enamik maapinnast on kaetud ookeaniga ja ka maismaal on suuri asustamata piirkondi.

Potentsiaalset maapinna tabamise tsooni piirab veelgi raketi trajektoor. See liigub umbes 41,5-kraadise kaldega ekvaatori suhtes. See tähendab, et juba on võimalik välistada, et midagi võiks kukkuda põhja poole kui umbes 41,5 kraadi põhjalaiust või lõuna poole kui umbes 41,5 kraadi lõunalaiust. Euroopa mõistes tähendab see, et õhkõrn võimalus pihta saada on Portugali, Hispaania ja Itaalia lõunaosas või Kreekas.

Hiina on suhtunud üleolevalt väidetesse, et on hoolimatu, kui laseb nii suurel objektil kontrollimatult Maale kukkuda. Hiina riiklik meedia nimetas Lääne uudiseid võimalikest ohtudest ülepaisutatuks.

Samal teemal

06.05.2021
VIDEO | SpaceX rakett Starship maandus pärast esimest lendu edukalt
09.04.2021
KOSMOSES KÄINUD ASJAD: mida kõike on inimene Maalt välja viinud
26.02.2021
VÕIDUJOOKS MARSILE: suurriigid püüavad kosmosest au ja kuulsust

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee