Hiina rakett Chang Zheng startimas.Foto: Reuters/Scanpix
Toimetas Valeria Filippova, Hindrek Pärg 9. mai 2021 11:18
Hiina raketi Chang Zheng 5b tuumikosa langes sel nädalavahetusel Maale. Keegi ei osanud prognoosida, kuhu tükid võivad kukkuda, ent esialgsete andmete põhjal kukkusid rusud Maldiivide lähedale India ookeanisse. 

Hiina riigimeedia teatel hävisid suurem osa raketi tükkidest Maa atmosfääri sisenedes. Riigi kosmosetehnika ameti koordinaatide järgi kukkusid raketi jupid India ookeanisse, Maldiividest läände. 

USA kosmoseagentuurist kinnitati, et rakett sisenes Maa atmosfääri Araabia poolsaare kohal, ent nad ei tea, kas tükid langesid maismaale või vette.  

Eelnevalt

Rakett kaalus 18 tonni, mis on üks suuremaid esemeid aastakümnete jooksul, mis kontrollimatult atmosfääri siseneb.

„Loodame, et see maandub kohas, kus see ei ohusta kedagi," ütles USA kaitseminister Lloyd Austin. „Loodetavasti ookeanis või mujal."

29. aprillil algselt 160–375 kilomeetri kõrgusel maapinnast elliptilisel orbiidil olnud raketi osa on alates sellest ajast kõrgust kaotanud, vahendab BBC.

Raketi maandumise kiirus sõltub õhu tihedusest, millega see kokku puutub, ja takistusest, mida see tekitab, kuid neid üksikasju ei ole täpselt teada.

Suurem osa raketist peaks atmosfääris ära põlema, kuigi on olemas võimalus, et kõrge sulamistemperatuuriga metallid ja muud vastupidavad materjalid võivad maapinnani jõuda.

Võimalus, et keegi mingi tükiga pihta saab, on väga väike. Seda juba seetõttu, et enamik maapinnast on kaetud ookeaniga ja ka maismaal on suuri asustamata piirkondi.

Potentsiaalset maapinna tabamise tsooni piirab veelgi raketi trajektoor. See liigub umbes 41,5-kraadise kaldega ekvaatori suhtes. See tähendab, et juba on võimalik välistada, et midagi võiks kukkuda põhja poole kui umbes 41,5 kraadi põhjalaiust või lõuna poole kui umbes 41,5 kraadi lõunalaiust. Euroopa mõistes tähendab see, et õhkõrn võimalus pihta saada on Portugali, Hispaania ja Itaalia lõunaosas või Kreekas.

Hiina on suhtunud üleolevalt väidetesse, et on hoolimatu, kui laseb nii suurel objektil kontrollimatult Maale kukkuda. Hiina riiklik meedia nimetas Lääne uudiseid võimalikest ohtudest ülepaisutatuks.

Samal teemal

Kommentaarid  (17)

Hubert 10. mai 2021 08:45
No see on ikka pigem õnn, saada raketiga piki pead
Enn 9. mai 2021 20:41
Sellist ookeani sisseütlevat käänet esmakordselt elus, kuigi olen juba pensionieas.
Siis 10. mai 2021 05:37
kujuta ette mis seal toimetuses veel toimub.
Eh 10. mai 2021 11:50
See on lühendatud versioon "ookeanisse sisse"...sissekukkuv kääne
Eks ta ole 10. mai 2021 12:20
Taandareng on ka areng. Varsti kuuleme näiteks tuppa asemel toasse.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS