Foto: Julia Vakina
Toimetas Triinu Laan 7. mai 2021 12:21
Tarbijahindade aastakasv kiirenes aprillis 1,9 protsendini, üle poole hinnatõusust põhjustasid energiahinnad ja transpordi kallinemine.  Eesti üldine hinnatase on nüüd sama kõrge kui 2019. aasta suvel.

Tänavuse pikalt kestnud külma tõttu kallines elekter aastaga 20 protsenti. Elektri börsihind püsib kõrge, hoolimata pakase taandumisest. Üüri hinnad olid madala nõudluse tõttu endiselt langustrendis. Tallinnas oli märtsis üürikorterite pakkumisi umbes kümnendiku võrra rohkem kui aasta varem.

Toidu hind tõusis tänu värske köögivilja ja kala hinnatõusule. Kohvikute ja teiste poodide sulgemine suunas inimesed toidupoodidesse ja supermarketitesse, kergitades nende käibeid ja kasumeid.

Kuigi toiduainete tarbijahinnad on tänavu püsinud mulluse taseme läheduses, siis peagi jõuavad maailmaturu kõrgemad toormehinnad ka tarbijahindadesse. Toidutoormete kallinemist põhjustavad muu hulgas tarbimise kasv Aasia riikides ja koroonakriisi peatse lõppemise ootus. Veel märtsis olid Eesti toiduainete tootjahinnad (s.o toidutööstuse väljamüügihinnad) 1,2% odavamad kui eelmisel aastal.

Toiduainete eesootavat hinnatõusu võib mõnevõrra pidurdada see, et toiduainete hinnatase on Eestis juba pea sama kõrge kui teistes Euroopa riikides (2019. aastal 97% EU28 keskmisest). Lihatooted on meil veel natuke odavamad, kuid osad piimatooted juba kallimad.

Hinnatõusu võib pidurdada ka Lidl kaubandusketi tulek Eesti turule. Eelmisel kümnendil põhjustas toiduainete tarbijahindade kiiret kasvu alkoholi- ja tubakaaktsiiside tõus, kuid edaspidi on aktsiisitõusud tõenäoliselt väiksemad. Hinnakasvu jätkumisse panustab samas tihe kaubavahetus Soomega, kus toiduainete hinnatase on ligi 20% kõrgem kui ELi riikides keskmiselt.

Teenuste hulgas kallinesid enim meditsiiniteenused ja sotsiaalhoolekanne, kuid turismiteenuste hinnad püsisid koroonakriisi tõttu madalseisus. Tarbekaupade hinnakasvu on viimastel kuudel hakanud vedama autode (peamiselt kasutatud autode) kallinemine, mille hinnatõus oli aastaga 4,4 protsenti. Poodide sulgemine ja vähene ostuhuvi sundis kaupmehi alandama rõivaste ja jalatsite hindu.