Risti kirikFoto: Mati Hiis
Siim Randla 6. mai 2021 06:39
Risti kogudus esitas kassatsioonkaebuse Risti kirikust kunstimuuseumi ajutisele restaureerimisele viidud puitskulptuuride kogu „Võidukaaregrupp“ ja kirikust aastatel 2010–2011 leitud 1197 ajaloolise mündi omandiõiguse küsimuses.

Nii kirikust leitud münte kui ka sealt ära viidud „Võidukaaregruppi“ peab riik enda omaks, Risti kogudus soovib aga koguduse omandiõiguse tunnustamist. Kui Harju maakohus tunnistas „Võidukaaregrupi“ asjus Risti koguduse omandiõigust, siis Tallinna ringkonnakohtu otsusel on nii kujud kui ka mündid riigi omanduses. „Ringkonnakohus asus seisukohale, et kogudus, kes oli skulptuuride omanik enne Nõukogude okupatsiooni, oli kaotanud skulptuuride omandi sundvõõrandamise tõttu nõukogude võimu poolt ning Eesti vabariigil ei ole seda võimalik tagasi anda,“ kommenteeris kogudust kohtuvaidluses esindav vandeadvokaat Heidi Rajamäe-Parik.

„See oli ülimalt ootamatu, et Eesti vabariigi kohus käsitles nõukogude võimu sundvõõrandamist omandi kaotamisena,“ lisas Rajamäe-Parik. „Kui kohtu otsus jõustuks sellisena, oleks Eesti vabariik terve Eesti koguduste arhailise vallasvara omanik üksnes selle tõttu, et nõukogude võim need sundvõõrandas.“

Advokaadi sõnul kehtib Eestis tänaseni asjaõigusseaduse rakendamise seaduse paragrahv kuus lõige üks, millega on Eesti vabariik võtnud endale kohustuse respekteerida kõikide omandit ja mitte tolereerida õigusvastaseid ründeid omandile. Nii maakohus kui ka ringkonnakohus nõustusid, et enne sundvõõrandamist oli tegemist koguduse varaga, lisas ta.

1959. aastal ENSV kultuuriministeeriumi poolt Risti kirikust kunstimuuseumi ajutisele restaureerimisele viidud „Võidukaaregrupp“ ehk 14. sajandil nikerdatud üle-elusuuruses hindamatud puitskulptuurid ristilöödud Kristusest, neitsi Maarjast ja apostel Johannesest asub praegu Niguliste kiriku Antoniuse kabelis kuulsa Bernt Notke „Surmatantsu“ kõrval. Sama hagiga taotleb Risti kogudus Risti kirikust aastatel 2010–2011 toimunud kirikupõranda renoveerimise käigus leitud 1197 ajaloolise mündi omandiõiguse tunnustamist. Nii maakohus kui ka ringkonnakohus on oma otsuses seni leidnud, et tegu on peitvara ning kultuuriväärtusega leiuga, mis peaks kuuluma riigile.