Maailm

SUTSU EEST ÕLUT: New Jersey pakub vaktsineeritutele tasuta kesvamärjukest (2)

Greete Kõrvits, 5. mai 2021 19:34
Terviseks!Foto: Panthermedia/Scanpix
USAs käib vaktsineerimine meeletu kiirusega – 44,5% elanikest on osaliselt ja 32% täielikult vaktsineeritud (meenutagem, et Ameerikas on juba mõnda aega kasutusel olnud ka Jannseni e Johnson & Johnsoni vaktsiin, mille puhul piisab ühest manustamisest). Üle 65aastastest ameeriklastest on vähemalt ühe süsti kätte saanud 83%.

Ühe koha pealt on ameeriklased aga ajast natuke maha jäänud: neil puudub vähemalt hetkel mingigi digitaalne viis, kuidas vaktsineerimisi jäädvustada. Kaitsepoogitud elanikud saavad selle kohta vanamoelisel kombel paberikese. Kes peab teisegi vaktsiinisüsti saama, sellele paneb meditsiiniõde või apteegi töötaja (enamikule ameeriklastest tehakse koroonavastane kaitsesüst just apteegis) südamele, et ta jumala pärast seda ära ei kaotaks. Paberilipik on ainus tõend kaitse olemasolu kohta. Juba mõeldaksegi eri paigus välja viise, kuidas rahvast vaktsineerima meelitada ning premeerida neid, kes on seda juba teinud.

Üks neist on muidugi reisimine. Ameeriklaste haiguste kontrolli ja tõrje keskus (lüh CDC) avaldas hiljuti neile mõeldud soovitused, kes on täielikult vaktsineeritud. Muu hulgas ei pea nad enam pärast riigisisest reisimist ja mujaltki saabumist enam karantiini jääma.

Tasuta pontšikud ja õlled

New Jersey osariik pakub vaktsiinikaardi eest aga tasuta õlut. Kuberner Phil Murphy kuulutas välja kampaania „Shot and a Beer”, „Suts ja õlu“. (Inglise keeles on see ka omamoodi sõnamäng – „shot“ tähendab ka šotti ehk pitsi.) Mõistagi on see väike preemia osariigi alkoholiseadusele tuginedes kättesaadav ainult 21aastastele ja vanematele ning vaid 13 kõrtsis ja pruulikojas, mis osariigi algatusega kaasa läksid. New Jerseys asuva Rutgersi ülikooli terviseinstituudi dekaan dr Perry N. Halkitis leiab, et see ja mitmed teisedki pealtnäha tillukesed „präänikud“ on igal juhul efektiivsed. Vaktsineerimise suurim boonus on muidugi enda ja teiste kaitsmine ning naasmine normaalsema elu juurde ning need, kes tahtsi kangesti kaitsesüsti saada, on selle juba igasuguse lisaergutuseta ära teinud. Nüüd on vaja kuidagi ligi meelitada neid, kes esialgu kahtlesid, kommenteeris dr Halkitis ABC Newsile.

Milwaukee Bucksi korvpallimeeskond pakkus 2. mail toimunud mängul fännidele vaktsineerimisvõimalust staadioni kõrvale püstitatud telgis. Noored Lääne-Virginia elanikud saavad aga kaitsesüsti eest ka rahasüsti, 100 dollarit. Pontšikurestoran Krispy Kreme annab aga aasta lõpuni igale vaktsiinikaardi ettenäitajale ühe tasuta glasuuritud sõõriku.