Kommentaar

Toomas Alatalu | Maailm pole Euroopa (1)

Toomas Alatalu, vaatleja, 4. mai 2021 18:55

Kogu maailm elab kriisis ja ilmselt tuleb paratamatusena võtta vigu isegi suures poliitikas. Jääb vaid üle end lohutada, et loodetavasti ei riku vääralt tehtu veel kõike ja lõplikult. Kui pehmemalt alustada, siis oli ikka selge aja kuritarvitamine europarlamendis toimunud nn sofagate’i arutelu, mille sisu selles, et 6. aprillil, kui Euroopa Ülemkogu esimees Charles Michel ja Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen väisasid Ankaras Türgi presidenti Erdogani, ilmnes ühel hetkel, et daami jaoks polegi tooli ja tal tuleb istuda sohval. Selge protokolliline möödalask, ent saanuks ju piirduda ka üksnes avalduse tegemisega, selle asemel, et korraldada mitu nädalat hiljem arutelu, et juhtida tähelepanu naiste jätkuvalt ebavõrdsele kohtlemisele ja nende ebavõrdsusele üldse. Europarlamendil on ju täna kümneid pakilisi asju arutada.

Puudutan seda arutelu seepärast, et sisuliselt oli tegu järjekordse teise tsivilisatsiooni õpetamisega ja vahejuhtum leidis aset Aasias. Euroopa Liit suhtleb kogu maailma ja kõigi tsivilisatsioonidega, mis on loomulik. Nagu ka reageerimine mujal toimuvasse. Paraku saab samuti küsida – kas ikka alati põhjendatult ja piisavalt läbimõeldult?

Igal juhul pakub mõtlemisainet olukord Myanmaris (omaaegne Birma), kus 1. veebruaril toimus sõjaline riigipööre, mille järel puhkenud protestides on hukkunud ja ka hukatud üle 700 inimese. Ometi – äsja toimus Jakartas selle piirkonna ühenduse ASEANi tippkohtumine ja verise riigipöörde juht võeti seal vastu teistega võrdse mehena. Vastuvõetud resolutsioonis nõuti Myanmaris toimuva vägivalla kohest lõpetamist, moodustati kriisikomisjon, eridelegatsioon jne.

Edasi lugemiseks:

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee