Lugejakiri

Kiri | Kuidas keskerakondlane upitati kangelasemaks ja sõltuvussuhtes Hiiumaa vaikis 

Mare Tamvelius, täna 12:25
Foto: STANISLAV MOSHKOV
Aasta ema Malle Kobini nagu ka mõne teise Hiiumaal aset leidnud inetu juhtumi juured omavad sarnasust, ulatudes tagasi nõukogude aega. Täpsemalt öeldes on tolleaegse nomenklatuuri käitumismall toonaste parteikangelaste ja üldise klantspildi loomisel vabas Eestis saanud edasi areneda nähtuseks, mida võib nimetada omade jopede sõbrakorruptsiooni sündroomiks. 

Kangelasema kuju loomise ajal kuulusid Keskerakonda nii Malle Kobin kui tiitli välja kuulutanud Siiri Oviir, parteiline edevus sai rohkemgi rahuldatud presidendi annetatud teenetemärgi jõul. 

Märksõnad ja tegevused, mille abil ühiskonnas inimeste õiglustunnet riivavate juhtumite puhul taolist sõbrakorruptsiooni sündroomi ja selle kujunemisprotsessi ära tunda on tavaliselt omade ringi kuuluvatest avalikus sektoris tegutsevatest persoonidest meedia vahendusel klantspildi loomine - abiks tiitlid, tänukirjad, aukirjad, medalid, nomineerimised, kiitustest vahutavad persoonilood (otsa teeb lahti kohalik „sõltumatu“ maakonnaleht, edasi jätkab ilmselt juba kohati heauskselt vabariiklik meedia ja veel õnnelikumad lükatakse omade abil vabariigi presidendi medalini ja roosiaiani välja), millega ajapikku kaasneb rahvast teenima pandu kriitikatalumatus, kõikelubatavus, upsakus ja ülbus.

Samaaegselt korraldatakse mõne avaliku tegelase kritiseerija vastu ringkaitse (koosneb omadest jopedest, nende toiduahelatest ning lihtsalt sandi iseloomuga sõimlejatest ja pugejatest), mis seisneb omakohtu pidamises teisitimõtleja üle, teda võimalikult avalikus sotsiaalmeediagrupis laimuga halastamatult määrides, kutsudes grupi liikmeid salakaebuste esitamisele, blokeerides avaliku info kättesaadavust.

Sarnaste meetoditega hävitas KGB kunagi parteile ja võimule vastumeelsete inimeste elusid, ajalehed trükkisid laimu ja lõid ohvrite kohta ajas viitsütikuna toimivaid, vaimset ja füüsilist tervist tapvaid eelarvamusi. 

Hiiumaa suletud kogukonna ringkaitsest kontrollitud sotsiaalmeedias ei ole võimalik teistsugust arvamust avaldada ega probleemidele viidates diskussiooni tekitada. Üheks kummastavaks põhjuseks, miks rahva enamuse suu vaikib, on Hiiumaal edukalt toimiv toetuste süsteem. Väga paljude perede majanduslik hakkamasaamine ja elujärje tõus on toetusrahade aastatel muutunud omalaadseks sõltuvussuhteks. Ükski pragmaatiline hiidlane ei riski sattuda infot ja mõjuvõimu omavate avalike tegelastega konfrontatsiooni.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee