Sisuturundus

Kes on eduka investori parimad sõbrad?  

LHV, 25. mai 2021 09:52
Foto: Envato Elements
Miks rõhutavad kõik investeerimise ja säästmise nõustajad alati, et raha kõrvale panemist tuleks alustada juba kohe, esimesel võimalusel? Aga sellepärast, et investori parimad sõbrad on aeg ja liitintress. Mida see veel tähendab? Kohe selgitame.

Muidugi loodab igaüks, kes oma raha kasvama paneb, et investeeritud summa kiiresti mitmekordistub ja seda saab peagi suuremate plaanide või parema elu jaoks kasutama hakata. Kiired võidud tähendavad tavaliselt ka suuri riske, kuid tuleviku jaoks olulise raha puhul tuleks selle võimaliku kaotamisega riskimist vältida. Mõistliku ja hajutatud riskidega investeerimise juures on tähtsaim tegur just kannatlikkus ehk aeg, sest põhiline osa investeeringute kasumist tuleb kasumi reinvesteerimisest pika aja jooksul. Seda nimetataksegi liitintressi mõjuks. Liitintress tähendab, et juba teenitud tulu pannakse samuti kasvama ja see hakkab omakorda tulu teenima.

Samal teemal

Näiteks kui säästad ja investeerid 1000 eurot ja teenid selle pealt esimesel aastal 10% tootluse juures 100 eurot kasumit, siis järgmisel aastal on sul juba 1100 eurot ja samasuguse 10% tootluse juures teenid nüüd juba 110 eurot kasumit. Nii jätkates teenid kümnendaks aastaks 2358-euroseks muutunud investeeringult 236 eurot kasumit.

Või võtame teise näite, mida saab jälgida alloleval graafikul. See kujutab ühe pensioniajaks säästva inimese investeeringut, kui ta paneb igal kuul kõrvale 50 eurot ja investeerib selle indeksfondi S&P 500. Oma rahakasvatamise tee alguses on ta 25 aastat vana ning lõpp-punktis 65 aasta vanune. Ilusa kasvuga graafik tuleneb järjekindlast investeerimisest, indeksi tootlusest ning ka fondist saadud dividendide uuesti investeerimisest – nõnda avanebki lumepalliefektina töötava liitintressi mõju.

Kasvumäär baseerub S&P 500 indeksi ajaloolisel geomeetrilisel tootlusel. Lõppväärtused on toodud enne tulu maksustamist ega arvesta inflatsiooni. Graafik on informatiivse eesmärgiga.

Graafikul kujutab sinine joon seda, kui investor investeerib järjekindlalt, kaasa arvatud fondist saadud dividendid. Oranž joon näitab kogutootlust reinvesteeritud dividendideta ja roheline joon väljendab raha kogunemist ajas, kui investor tegeleb vaid raha kogumisega kontole. Oluline on tähelepanek, et liitintressi mõju on kõige suurem hilisemas staadiumis ehk just kogumise viimastel aastatel. See on ka põhjus, miks alustada tuleks võimalikult vara.

Selleks, et aeg ja liitintress enda kasuks parimal viisil pikaajaliselt tööle panna, tuleks olla oma investeeringutes järjepidev. Korrapärased ostud aitavad välja siluda majandustsüklite mõju soetushinnale ja portfelli tootlusele ning tasandavad aktsiahindade kõikumise mõju. Graafikul kujutatud investoril tuleb teha regulaarseid igakuiseid investeeringuid, et tema vara aitaks kasvatada võimalikult palju allikaid korraga ning väärtus tõuseks seetõttu kiiremini.

PIK ja pikaajaline investeerimine

Rahakasvatamise ajaline hajutamine aitab seega vähendada pikaajalise investeerimise riske. Ühekordselt investeerides on sobivaima hetke leidmine investeeringu tegemiseks kurikuulsalt keeruline. Samuti vähendab riske investeerimine erinevatesse instrumentidesse ja ettevõtetesse ning investeerimine erinevatesse geograafilistesse piirkondadesse.

Seda kõike võimaldab ka uus LHV pensioni investeerimiskonto ehk PIK, millega saab iga pensionikoguja oma pensionivara II samba süsteemi sees ise kasvatada. Pensionimakseid tehakse ju iga kuu ja see annab parima võimaluse oma vara kasvatamist ajaliselt hajutada. PIK võimaldab vältida ka keerulist üksikaktsiate valmist, sest pensionikoguja saab valida investeeringuks ka laiapõhjalisi fonde, mis investeerivad paljudesse aktsiatesse korraga. Üks selline indeksfond ongi S&P 500, mille kaudu saab investeerida korraga 500 suurimasse USA börsiettevõttesse.

Vaata investeerimisega alustamisest lähemalt LHV kodulehelt.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee