Kommentaar

Juhtkiri | Kellele lüüakse hingekella? 

Ohtuleht.ee, 3. mai 2021 18:38
Riigikogu kultuurikomisjon valis välja neli objekti, millest kahele langeb osaks õnn saada riiklikult tähtsa kultuuriehitisena kultuurkapitali poolt rahastatud, kuid selline valik kergitab igivana küsimuse võimu ja vaimu vahekorrast. Kui tagatubades on paika pandud, et raha saavad Estonia teatri juurdeehitus ja Tartu südalinna kultuurikeskus, siis kas see on ikka regionaalselt tasakaalustatud kultuuripoliitika? Tartus peab SÜKU tagama peaministripartei võimul püsimise ka pärast sügisesi valimisi, aga et Tallinn sõdib hoopis sokutatava juurdeehitise vastu, siis kas tähendab see võimalust nimekirja justkui jälgede segamiseks paigutatud Rakverele või Narvale?

Otepääl läks vineeritehase laiendamise vastu seisjate leerist lendu lause – meil on siin ikkagi Otepää, mitte Kehra! Jüri Mõis küll ennustas kunagi ette kõiki endasse imeva Suur-Tallinna teket, kuid kas riigi kultuuripoliitika ülesanne on ikka rõhutada, et toetamisväärset (kultuuri)elu väljaspool kaht suuremat linna justkui ei eksisteerigi?

Samas võib aru saada, et juba nõukaajast kestnud vaidlused Estonia uue hoone üle on väsitavad ja kultiveerivad lootusetust, sest lisaks hõlmikpuule on asukohtadeks pakutud küll linnahalli, Bekkeri sadamat, aga ka Admiraliteedi basseini – kõik tulemusteta. Miks siis mitte teha juurdeehitus hoopis Estonia taha, kus praegu laiutab teatrirahva parkimisplats ja kiviparketi alla pandud kõle ja inimtühi pargiosa. Kuigi Pariisiski ahhetati nii Eiffeli torni kui ka Louvre'i klaaspüramiidi rajamise ajal nonde sobimatuse pärast, siis aitaks Estonia juurdeehituse maketil näidatud punase kuubiku ehitus muutmata kujul tutvustada Eestitki maailmale eriti jõulisel kujul.

Samas – kui palju muusikasaale Tallinn vajab ja täita suudab, kui lisaks Solarise keskuse kontserdimajale on valmis ka muusikaakadeemia saal ja neelud käivad ka ERSO isikliku saali järele, kuigi filharmoonia saal on ju samuti olemas? Tartuski peaks nii raamatukogu- kui ka näitusepinda ülikoolihiidraamatukogu ja ERMi suurhoone näol piisavalt jaguma, siis kas pole SÜKU kesklinna rajamise soov ka ülestunnistus, et ERMi äärelinna viimisega pandi ikkagi puusse?

Nüüd on riigikogu valikukomisjoni sõnum ülejäänud Eestile ja maakondlikule initsiatiivile tegelikult väga oluline – võite pingutada kohaliku kultuuri edendamise nimel, aga riik tõmbab enamikule teist ikka vee peale, eelistades Tallinna ja Tartut. Kas selline ongi kultuuri edendamise positiivne riiklik programm?

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee