Kliiniline psühholoog-psühhoterapeut Lemme Haldre.Foto: Aldo Luud
Toimetas Kadri Kuulpak 2. mai 2021 18:57
Vikerraadio „Peresaates“ rääkis kliiniline psühholoog-psühhoterapeut Lemme Haldre lastest ja noorukitest, kes avaldavad oma lähedastele ja pereliikmetele soovi olla vastassoost. Samast teemast kirjutas Õhtuleht teisipäeval.

Haldre sõnul ei oska keegi öelda, miks üha rohkem noori avaldab soovi olla vastassoost, kuid see võib tulla keskkonnast või toitumisest. „Võib-olla on põhjuseks ka see, et nende muredega julgetakse rohkem pöörduda,“ lisab Haldre. 

Oma roll võib olla ka kasvatusel. Norra filmis „All About My Father“ analüüsib transsooline mees enda elu ja arutleb, et tema perekonnas nähti teda väiksena tüdrukuna. „Olen teda konverentsidel kohanud ja tema rõhutab kasvatuse mõju,“ ütleb Haldre.

Noored, kes soovivad olla vastassoost, jagunevad Haldre sõnul kaheks: need, kellel see soov on püsivama iseloomuga ning need, kelle puhul on see mööduv nähtus. Viimati nimetute puhul mängivad Haldre sõnul rolli sotsiaalsed faktorid: nad on tihtipeale tõrjutud, koolikiusamise ohvrid, neil ei ole sõpru ega hobisid, neil on ärevusprobleemid või hirmud, vastuvõtule tulles on nad depressiivsed.

Haldre rääkis, et need lapsed võivad mõelda, et soovahetus lahendaks kõik nende probleemid. „Tegelikult see ei lahenda ju nende probleeme. Need on küll sellised murettekitavad juhtumid.“

Sageli muretsevad lapsevanemad oma soos kahtleva võsukese pärast isegi liiga palju. „See on pigem norm, mitte patoloogia, et laps proovib oma arengu käigus mõlemat identiteeti,“ ütleb Haldre, kelle sõnul tuleb soolist segadust tundvatele lastele aega anda.