Maailm

USA ja NATO alustavad ametlikult viimaste sõdurite Afganistanist välja viimist (7)

Toimetas Valeria Filippova, 1. mai 2021 16:17
Pilt on illustreeriv.Foto: Reuters/Scanpix
USA on alustanud viimaste sõdurite ametlikku väljaviimist Afganistanist, lõpetamaks seda, mida president Joe Biden nimetas igaveseks sõjaks.

USA ja NATO on viibinud Afganistanis peaaegu 20 aastat ning sõjas on surma saanud ligi 2400 ameeriklast ja kümned tuhanded afgaanid. 

Reedel kuulutasid Afganistan, USA, Hiina, Venemaa ja Pakistan Afganistanist väljaastumise taustal välja vaherahu, mis kestab 11. septembrini.

Afganistani julgeolekujõud on valmis taganevate USA ja NATO vägede vastu suunatud rünnakukatseks, vahendab BBC.

Mis toimub Afganistanis praegusel hetkel?

USA vägede väljaviimine on täies hoos, kuid Talibani ja valitsusvägede vahel ei ole ikka veel rahulepingut ning ägedad kokkupõrked jätkuvad.

Samal teemal

Üleöö Ghazni provintsis puhkenud vägivalla tagajärjel suri teadmata arv inimesi. Reedel suri Logari provintsis Pul-e-Alamis autopommiplahvatuses vähemalt 24 inimest ja sai haavata 110 - enamasti kooliõpilased.

USA presidendi Joe Bideni arvates on USA vägede taandumine igati õigustatud, kuna väed on veendunud, et Afganistanist ei saa taas läänevastaste džihadistide baas. Afganistani president Ashraf Ghani sõnul on valitsusväed täielikult võimelised mässulisi eemal hoidma.

Ta väidab, et USA ja NATO vägede väljaviimine kõrvaldab Talibani võitluse põhjused, öeldes Talibanile: „Keda te tapate? Mida hävitate? Teie ettekääne välismaalastega võitlemiseks on nüüd läbi." Ent paljud ei jaga säärast optimismi.

„Kõik on hirmul, et võime minna tagasi Talibani pimedate aegade juurde," ütles Kabuli eraraadiojaamas töötav Mena Nowrozi. „Taliban on endiselt sama; nad pole muutunud. USA oleks pidanud oma kohalolekut pikendama vähemalt aastaks või kaheks."

BBC Pakistani ja Afganistani korrespondent Secunder Kermani ütleb, et rahukõneluste soiku jäämise taustal on konflikti jätkumine vältimatu. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee