Eesti uudised

Baeri traditsiooniline peapesu tuleb, aga ilma publikuta

Kummaline volbriöö: juba teist aastat järjest jäävad rektor ja linnapea õlleta 

Asso Ladva, 30. aprill 2021 15:52
KUIVAL: Korporandid volbriõhtul rektor Toomas Asserile õlut pakkuda ei saa.Foto: Reigo Teervalt
„Carl Ernst von Baeri pea ei jää pesemata. Läheme väikese seltskonnaga kohale ja teeme ära, aga lipud, rongkäik ja muu tsirkus jääb muidugi olemata,“ ütleb läheneva volbriõhtu kohta Eesti Üliõpilaste Seltsi esimees Jakob Julius Sova.

Mullu lubasid mitmed akadeemiliste organisatsioonide esindajad, et aasta pärast tuleb topelt vägev pidu. Kahjuks nii ei ole. Ka kevadised tudengipäevad jäävad juba teist aastat järjest ära ning volbriööl valitseb Tartus järjekordselt täiesti tavaline õhtu.

Traditsioon ei sure

Mullu jättis EÜS organiseeritud Baeri pea pesemise ära, siis tuli toonasel esimehel tagasihoidlikult lisada, et siis üksikuid traditsiooni hoidjaid võib seltsi liikmeskonnas esineda ja keegi võib Baerile peapesu korraldada omaalgatuslikul. Täpselt see aasta tagasi juhtuski ning sellest lähtuvalt täidetakse traditsioon organiseeritud korras. Tõsi, ilma publikuta.

„Meie maja on avatud ja kellel on õigus sinna tulla, võib tulla,“ ütleb Sova ülejäänud ettevõtmiste kohta. „Seega pole välistatud, et mõned meie liikmed siiski volbriõhtul meie majas on.“

Nagu Sova juba ütles, siis tavapärane rongkäik üle Raeplatsi ja ülikooli peahoone ette ning selle juurde käiv linnapeale ja rektorile pakutav kesvamärjuke jäävad taas ära. Akadeemilised organisatsioonid on kolinud oma ettevõtmised veebi. Mullusest on eeskuju olemas ning pea kõik korporatsioonid teevad mingit laadi kohtumisi interneti vahendusel.

Näiteks korporatsioon Rotalia korraldab tavapärase mai alguse aiapeo, kuid seda vaid veebipeona ja kuulutuse juurde on märgitud, et peole isiklikult kohale ilmumine on rangelt keelatud. Ehkki urisejaid stiilis „see pole see“ on palju, siis nii mõnedki korporandid alustasid üksteise peovarustuse võrdlemisega ja selle üle aasimisega juba reede ennelõunal.

Tudengipäevad lükkuvad taas edasi

Mullu tervitasid Tartu ülikooli rektor ja Tartu linnapea akadeemilisi organisatsioone video vahendusel, siis sel aastal piirdusid nad vaid kirjaliku tervitusega.

„Kes võinuks arvata, et akadeemiliste organisatsioonide oodatuim õhtu tuleb juba teist kevadet järjest viiruse leviku tõttu ümber mõtestada,“ kirjutab rektor Toomas Asser. „Olen kindel, et olete ühtaegu nii nutikad kui ka vastutustundlikud ning valite volbriööks praktilised ja vaimukad füüsilise kogunemiseta kohtumisvõimalused, mis ei sea ohtu lootust ühiskond peatselt avada.“

„Annan sellelgi aastal volbriööks Tartus võimu tudengite kätte,“ lisab linnapea Urmas Klaas. „Traditsioone tuleb hoida ja neid nende kestmise nimel kohandada, nagu oleme endidki koroonaajaga kohandanud.“

Eelmisel aastal pakkusid üliõpilaste kevadpäevade korraldajad läbi interneti mõningaid noppeid ettevalmistatud üritustest. Sügispäevadest polnud loomulikult juttugi ning nii kavandas Tartu üliõpilasmaja tudengipäevi mai lõppu, aga seegi jäi vaid kavaks.

„Me leidsime tõesti, et praegune olukord ei ole sobiv,“ ütleb Kristin Kontro üliõpilaspäevade korraldustoimkonnast. „Me ei ole veel ametlikku teadet veel edastanud, aga oleme juba keskendunud sügisese festivali korraldamisele.“

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee