Eesti uudised

KÕIK, MIDA OLED TEADA TAHTNUD: esita küsimus kosmoses viibivale astronaudile (4)

Toimetas Triinu Laan, 2. mai 2021 16:00
Foto: ESA/NASA/Josh Valcarcel JSC
Euroopa Kosmoseagentuuri (ESA) astronaut Thomas Pesquet lendas eelmisel nädalal kosmosesse, et osaleda kuus kuud kestval missioonil rahvusvahelises kosmosejaamas ISS. 1. juunil korraldab kosmosehariduskeskus ESERO orbiidil viibiva Pesquet’ga virtuaalkõne, kus astronaut vastab kolmele eestlaste esitatud küsimusele.

Küsimusi saab kirja panna ESERO kodulehel kuni 10. maini. Seejärel valib Euroopa Kosmosagentuur küsimustest kolm, mis astronaudile kosmosekõnes esitatakse.

Samal teemal

„Euroopa kosmoseharidusvõrgustiku ESERO-ga liitumise järel on unistused reaalseks saanud. Võimalus esitada orbiidil olevale astronaudile küsimusi ning valitutele ka otseühenduses vastused saada on vaid kolmel riigil, ning üks nendest on Eesti,“ sõnas ESERO Eesti juht Heli Lätt. Kosmosekõnes osalevad peale eestlaste ka austerlased ja prantslased. 

Pesquet’ jaoks on see teine kosmoselend. Ta jõudis ISS-i SpaceX-i kosmoselaevaga Crew Dragon ning sai ühtlasi esimeseks euroopa astronaudiks, kes SpaceX-i kosmoselaevaga orbiidile on lennanud. Pesquet’ seekordne missioon kannab nime Alfa. Kosmosejaamas on tema ja kolleegide eesmärk teha teaduseksperimente ja täiustada päikesepaneelide elektrisüsteemi. 

Pesquet peab oluliseks kestlikku arengut, mistõttu on tema missiooni embleemil toodud ÜRO kestliku arengu eesmärkide värvid. Nende eesmärkide poole püüdleb oma tegevuses ka ESA. Seetõttu võiksid astronaudile esitatud küsimused samuti puudutada kas missiooni Alfa või kestlikku arengut. 

Kosmosekõne on osa ESERO Eesti korraldatavast kosmosehariduspäevast, kus tutvustatakse astronaudi elukutset. Üritusel astub teiste seas üles astronaudiks kandideeriv eestlane Gertrud Talvik, kes töötab praegu ESA tööstuspoliitika osakonnas.

Samal teemal

02.05.2021
NASA astronaudid naasid SpaceXi kapslis maale
09.02.2021
PÕNEV TÖÖPAKKUMINE! Eesti naine, lenda kosmosesse!
21.12.2017
Mati Talviku lapselaps Gertrud on praktikal Euroopa kosmoseagentuuris
20.12.2017
Gertrud Talvik: «Olen alati tahtnud astronaudiks saada.»