Maailm

Täiendatud kl 18.40!

VIDEO | Iisraeli usufestivalil tekkinud kaoses tallati surnuks 45 inimest (8)

Toimetas Aare Kartau, Greete Kõrvits, 30. aprill 2021 18:48
Meronis toimunud katastroof on Iisraelis rahuaja üheks ohvriterohkemaks sündmuseks.Foto: EPA/Scanpix
Iisraeli kirdeosas asuvas Meroni linnas toimunud usufestivalil hukkus vähemalt 45 inimest. Ehkki algselt arvati, et kokku varises tribüün, teatati hiljem, et ohvrid surid rüseluses – paanikas inimesed trampisid sündmuskohalt minema rutates üksteise otsas, teatab BBC.

Väidetavalt põhjustas öösel kella ühe paiku vallandunud mäsu valjuhääldist avaldatud teade, milles paluti inimestel laiali minna. Mõned palverändurid arvasid seetõttu, et piirkonnale on tehtud pommihäire ja puhkes paanika. Kõik inimesed üritasid koos lahkuda kitsa väljapääsutee kaudu ja kukkusid üksteisele otsa. Teised pealtnägijad süüdistavad toimunus politseid, kes kitsaste tänavate rägastikus ühe taganemistee kinni panid. Seda, et politseibarrikaadid inimeste normaalset laialiminekut takistasid, kinnitasid paljud kohalolnud. Ka meedikutel oli raske kannatanutele ligi pääseda. Praeguse seisuga on teada vähemalt 45 hukkunust, ent vigastada sai veel kusagil 150 inimest – neist mõned toimetati raskes seisundis haiglasse.

„See juhtus sekundi murdosa jooksul. Inimesed lihtsalt kukkusid ja trampisid teineteise peal. See oli katastroof,“ teatas üks pealtnägija kohalikule meediale. Internetis levivatelt videotelt on näha, kuidas tuhanded kokkupressitud inimesed intsidendi arenedes paaniliselt põgeneda üritavad. Katastroofi peamiseks põhjuseks peetaksegi ülerahvastatust, ehkki selle täpsemaid asjaolusid alles uuritakse.

Samal teemal

Väidetavalt osales festivalil kümneid tuhandeid inimesi ja see oli suurim pandeemiajärgne sündmus – Iisraeli edukas vaktsineerimisprogramm on võimaldanud viimastel kuudel kaotada mitmeid piiranguid. Varem samal päeval teatasid ametivõimud, et ei suuda tohutu rahvamassi tõttu mõningaid koroonaviiruse piiranguid rakendada. Politseinikud vahistasid enne rüseluse tekkimist korra tagamise nimel mitu inimest. 

Peaminister Benjamin Netanyahu lubas õnnetuspaika külastades, et otsemaid algatatakse uurimine ning et riik lubab teha kõik, et sellist tragöödiat enam ei juhtuks.

Kümned tuhanded õigeusklikud juudid korraldavad igal aastal Lag B'Omeri festivaliks palverännaku Meroni mäe ja selle jalamil asuvasse linna. Usupüha ajal põletatakse lõkkeid ja seda tähistatakse tavaliselt kogu öö kestva tantsu ja palvetamisega. Linn on teisel sajandil elanud rabi Shimon Bar Yochai matmispaik, mida peetakse juutide üheks pühamaks kohaks. Kohaliku meedia teatel saabus linna juba neljapäeva õhtul hinnanguliselt 100 000 inimest. Veel rohkem pidi saabuma reedel.

Samal teemal

30.04.2021
PIDU KATKU AJAL: suurte usupühadega võib kaasneda koroonaplahvatus
11.04.2021
VALIMISTEST KÕRINI: juudid otsivad tulevikku, kuid peaministriks saab ikka Benjamin Netanyahu