Juhtkiri

Juhtkiri | Kärpekirvega laste kallale (23)

Ohtuleht.ee, 29. aprill 2021 21:33
Foto: SL Õhtuleht
Valitsuselt tulnud ootamatut sõnumit, et järgmise aasta riigieelarves kärbitakse laste huvihariduse senist 14 miljonit tervelt poole võrra, ei mahenda ka haridusminister Liina Kersna põhjendus, et kärbe toimub õpetajate palgatõusu nimel, sest muidu tuleksid õpetajad tänavale. On tõsiasi, et juba teist aastat on just õpetajatel meditsiinitöötajate kõrval olnud suurim lisakoormus distantsõppe tingimustes teadmiste jagamises. 

Samavõrra on koroonaajast stressis ka õpilased ning seda möönab valitsuse koostatud valge raamatki. Huvihariduse mõte on reljeefselt väljendudes vältida noorte tänavale sattumist, kus nad võivad langeda alkoholi ja narkootikumide küüsi. Sestap on arusaamatu, miks on valitsus otsustanud kärpekirvega virutada just kõige nooremate pihta.

Kui mitte sõnades, siis oma tegudes on uuel valitsusel eesotsas Reformierakonnaga noortest ükskõik, sest nemad ei saa veel hääletada, küll aga tuleb valimiste-eelsel ajal heategudega hoolega püüda pensionäride ja teiste sihtgruppide hääli. Samas ei maksa alahinnata noorte ühiskonnateadlikkust, kui arvestada, et kohalikel valimistel saab hääle anda juba alates 16. eluaastast. Reformierakonna pikaks ajaks opositsiooni langemise oluliseks põhjuseks oli empaatiavõimetus nende suhtes, kes polnud rikkad ja ilusad. Nüüdnegi kärbe lööks esmajoones Reformierakonnale kaugeks jäävaid madalama elatustasemega maapiirkondi.

Õpetajate palkade ja huvihariduse jätkumise eest vastutab eeskätt Kaja Kallas valitsusjuhina, sest Kersna ei saa tegutseda peaministri teadmata ja heakskiiduta. Kui Kallas jääb kärpele kindlaks ja huvihariduse üle otsustamine jõuab riigikokku, siis on seadusandjal võimalus näidata, et nad pole valitsuse kummitempel ning huviraha lastele tagasi anda.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee