Kommentaar

VAKTSIINISURVE IDA-VIRUMAAL: kas nüüd tahetakse ka meie noori tappa?! (3)

Liina Hallik, reporter, 29. aprill 2021 21:33
Eesti on Euroopa üle 80aastaste vaktsineerimise statistikas tagantpoolt seitsmes, 25-49aastaste seas aga eestpoolt viies. Kahe doosiga vaktsineeritud, ehk täieliku kaitse saanud on vaid kolmandik vaktsineerituist. Foto: .
Idavirulaste vaktsiinihirm on viinud valitsuse sammudeni, mis loovad ühele elanikegrupile – ja seda vastu nende enda tahtmist – privileege teiste ja suuremas hädas elanike arvelt. 

Haigekassa teatel saavad Ida-Virumaal COVID-19 vastu vaktsineeritud ka need vähemalt 18-aastased inimesed, kes aitavad 70-aastasel või vanemal vaktsineerima minna.

Seega luuakse privileeg inimestele, kes vaktsineerimisest midagi teada ei taha, samas kui Eestis kokku on täielikult ehk kahe doosiga vaktsineeritud kõigest kaheksa protsenti elanikkonnast, ühe doosiga 16 protsenti ehk Ida-Viru keskmine.

Kui üks inimgrupp neile eraldatud hüvest vabatahtlikult loobub, kas on siis mõistlik nende survestamine ja neile kõikvõimalike eeliste loomine teiste elanike arvelt, kes seda hüve meeleldi tarbiksid? Ehkki valitsuse soovi ida-virulased vaktsineerima saada, võib mõista, toimub praegu niigi defitsiitse kauba jagamine noortele, jättes paljud ohtlikumas seisus inimesed vaktsiinita. 

Hetkel, mil tuhanded vanainimesed üle Eesti ootavad oma teist doosi, mida vaktsiinipuudusel ei ole võimalik süstida, saadetakse vaktsiinid Ida-Virumaale, et vaktsineerida sealseid noori inimesi. Võiks ju mõelda, et võimalus on kõigil – sõida Ida-Virumaale, haara memm kaenlasse ja vaktsiin käes? Ent asi ei ole nii lihtne. Eelissüsti saavad ainult kohalikud maakonda sisse kirjutatud noored.

Jääb arusaamatuks, miks ei võiks Ida-Viru vanainimest vaktsineerima viia mujale sissekirjutatud noorem inimene? Vanur saab ju ikka kaitsva vaktsiini ja boonuse jagamine toimuks nii võrdsematel alustel. Samuti on paljud Ida-Viru noored kolinud pealinna, vanaema elab aga näiteks Narvas või Sillamäel.

Nõudluse tekitab defitsiit 

Ka turunduslikus plaanis on tegemist läbimõtlemata käiguga. Ihaldatakse ju ikka seda, mida vähe on. Defitsiit  tekitab alati suurema nõudluse kui pealepressimine. Töötab piiratud pakkumine – osta kohe või jääd ilma!

Nagu teatripiletite puhul. Teatrites, kuhu on alati pileteid saada, on etendused harva välja müüdud. Samas teatritesse – näiteks Linnateatrisse – kus valitseb alati piletite defitsiit, on tung seda suurem. Kõik a priori arvavad, et see teater, kuhu pole pileteid kunagi saada, lihtsalt peab olema kohutavalt hea.

Lisades siia asjaolu, et Ida-Virumaa vanemaealised on valdavalt nõukogude inimesed, kes harjunud iga vähegi väärt asja eest tunde sabas seisma, tekitab kaup, mille ostmisega kaasneb boonus, pigem umbusku. Mis sel asjal endal siis viga on, et selle tarbimise eest tuleb lausa peale maksta?

Sputnikut samas ei ole saada. See on defitsiit ja paneb unistama. Paaniline hirm surma külvava lääne vaktsiini ees võib aga ida-virulastes pigem uue paanika tekitada – nüüd tahetakse ka noori tappa!

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee