Repliik

Kaitseväe koroonaolukorra paljastajaid ähvardab karistuseks kuni 10-päevane arest

Nakatatud ajateenija | Kuidas kaitseväe korralagedus mind koroonaga nakatas (27)

Ajateenija, 30. aprill 2021 21:56
Foto: Robin Roots
Kirjutan enda kogemusest ajateenistusest saadud koroonaviirusega, mille sain tänu korralagedusele, mis valitseb staabi- ja sidepataljonis. Edastasin olukorra kirjelduse korduvalt ka terviseametile, kuid ei saanud neilt mingit vastust.

Koroonakahtlusega ajateenijatesse suhtutakse kaitseväes väga ükskõikselt ning nii tehakse justkui kõik, et viirus pataljonisiseselt leviks.

Samal teemal

Kuna meil oli mitu päeva järjest mitmeid tunde õues, siis sain külmetuse. Mul oli nohu, köha ja tõusis ka väike palavik. Mind saadeti Paunkülast Tallinnasse tervisekeskusesse, kus mult võeti esimene koroonatest. Olin esialgu üksinda toas, kuid mingi hetk toodi tuppa ka teine koroonakahtlusega ajateenija. Ka temalt võeti test ning järgneva osa päevast veetsime  samas toas. Tuba oli väike ning meie vahe oli tunduvalt väiksem kui kaks meetrit.

Õhtul tuli teade, et olen negatiivne, kuid ajateenija, kellega olin terve päeva koos olnud, osutus positiivseks. Positiivse testi saanud ajateenija viidi teise tuppa alles pool tundi hiljem. Nii oli saanud minust lähikontaktne. 

Järgneval päeval viidi mind tagasi Paunkülla, kus mind pandi kokku lähikontaktse ajateenijaga veel väiksemasse tuppa, meie voodite vahel oli umbes meeter. Nii veetsime kogu nädalavahetuse ühises toas.

Kuna õhu liikumine oli halb, siis sai toakaaslane minult köha ja nohu. Olime justkui isolatsioonis, kuid meil oli kohustuslik osaleda rivistusel ja tundides siis, kui palavikku ei olnud. Nii osalesin (olles selleks hetkeks juba ilmselt viiruse saanud) õhtusel rivistusel. Pidin kõikidest kaugemal seisma ning tänu sellele oli minu seal viibimine suhteliselt mõttetu, sest ma ei kuulnud midagi, millest räägiti.

Siis viidi meid uuesti Paunkülast Tallinna ning siis tehti uued testid. Seekord oli ühes toas juba neli koroonakahtlusega ajateenijat. Sain positiivse testi ja seda suuresti just kaitseväe tegutsemise või teguvusetuse tõttu. Küsimustele, miks ajateenijate tervisega riskitakse, vastati vaid, et neile on antud selline käsk ja nemad täidavad seda.

Põhjus, miks pandi mitu koroonakahtlusega isikut ühte ruumi, on asjaolu, et pataljonis on ruumipuudus. Ajateenijad on kõik üksteisega pidevalt lähikontaktis, maski kandmine ja desinfitseerimise võimalused on kohati puudulikud. Ühekordsed maskid, mis ajateenijad saavad, on mitmeid päevi järjest kasutusel. Lähikontaksed või koroonakahtlusega ajateenijad on kohustatud osalema välitundides, kus ajateenijad on üksteisega pidevas lähikontaktis.

Nii jääb mulje, et tekitatakse teadlikult olukordi, et ajateenijatel oleks suur võimalus nakatuda. Minu nakatumine leidus aset just pataljoni tegevuse tõttu. Kui aga peaks tekkima olukord, kus mõni ajateenija ei põe viirust läbi nii kergelt kui teised, siis vastutamas ei ole kedagi. Koroonaviiruse peatamine on küberväejuhatuses täielikult käest ära läinud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee