Foto: LAURA OKS
Ajateenija 28. aprill 2021 17:19
Lugesin Õhtulehest artiklit, kuidas kaitsevägi ja Kuperjanovi jalaväepataljon on valetanud seoses isoleeritud ajateenijate osalemisega rivistustel. Ka staabi- ja sidepataljonis ning küberväejuhatuses on esinenud teadlikke rikkumisi terviseameti nõuete vastu. Juba detsembris oli staabi- ja sidepataljonis laialdane koroonapuhang. Terviseameti nõuete kohaselt tuleb lähikontaktsed oma magalasse isoleerida ja neid tuleb hoida teistest eraldi, mis tähendab, et nad ei osale väljaõppes ja neile tuuakse termostega süüa ukse taha (kriis.ee). 

Kahjuks staabi- ja sidepataljon juba detsembris neid nõudeid ignoreeris ja võitlejaid ei isoleeritud nõuetekohaselt, vaid neile anti selga helkurvestid ja öeldi teistele võitlejatele, et neist tuleb eemale hoida. Väljaõppes osalesid need võitlejad edasi ja paljud neist haigestusid ka koroonasse.

Tollal kirjutati kamba peale olukorrast ka kaitseväe peainspektorile ja proovisime lahendada tekkinud olukorda ametlikke kanaleid pidi. Saime sealt vastuse kuu aega hiljem ja tunnistati et pataljon tegi vigu, kuid soovitati pöörduda esindusmeeste poole, mis sellest, et seda oli korduvalt tehtud ja midagi polnud muutunud.  

Sama lugu kordus veebruari lõpus. Peale nädalast puhkust hakkas ajateenijate seas levima koroona ja tulemas oli kahenädalane metsalaager. Seekord pandi jälle isoleeritud võitlejatele helkurvestid selga ja saadeti kaheks nädalaks metsa ning ainsad juhised olid: pange oma telgid teistest eemale ja ärge teiste võitlejatega kokku puutuge.

Seal laagris esines ka vahejuhtum, kus võitlejal esinesid koroonasümptomid ja teda taheti viia testimisele. Kuna laager toimus kasarmust eemal, siis oli transporti kasarmusse raske organiseerida ja sellel võitlejal lasti teadlikult magada öö telgis koos oma jaokaaslastega ja alles järgmisel hommikul viidi ära. Hiljem selgus, et võitleja oli nakatunud ja tema jaokaaslased said koroona. Seal laagris levis koroona massiliselt ja võitlejad ei olnud nõuetekohaselt isoleeritud.

Loodan, et avalikustamine aitab muuta kaitseväe varjavat ja vassivat käitumist ning ajateenijate tervisesse hakatakse tõsisemalt suhtuma.

Soovin jääda anonüümseks, kuna minu identiteedi avalikuks saamise korral võib kaitsevägi mind distsiplinaar- ja muus korras karistada.