Maailm

„Ma pole tütrele rääkinud, et emme jääb veel üheks aastaks trellide taha...“ 

Greete Kõrvits, 27. aprill 2021 18:36
Foto: Reuters/Scanpix
2016. aastal mõistis Iraani kohus näidisprotsessi käigus spioneerimises süüdi humanitaartöötaja Nazanin Zaghari-Ratcliffe'i (pildil). Tema mees võitleb tema vabastamise nimel ning räägib, milline pettumus oli paari väikesele lapsele, kui päevi lugedes selgus, et ema ei tulegi lubatud ajal tagasi.

42aastane Nazanin eitab suurejoonelisi süüdistusi, justkui oleks ta oma töö käigus BBC heaks, kus ta aitas välja treenida noori ajakirjanikke, plaaninud Iraani valitsust kukutada. Veidi enne vangiminekut sai Nazanin tütre emaks. Ema puudumise vari, nagu abikaasa Richard Ratcliffe seda nimetab, on kuueaastast Gabriellat saatnud kõik need aastad. Gabriella teab, et ema on vangis, kuid Richard pole talle veel rääkinud, et tõenäoliselt jääb ta sinna veel üheks aastaks. „Mõtlesime, et parem on sellega oodata, kuni see [karistus] päriselt teoks saab,“ sõnas isa BBC-le. „Muidugi, kui me eelmisel kuul Nazanini vangistuse lõpus päevi lugesime, oli see ikka üsna kurvastav, kui siis päevad otsa said ja ema välja ei tulnudki.“ Richard pole oma abikaasat näinud 2016. aastast saati. 

Richard käis naisest kõnelemas ka Briti parlamendi alamkojas. Rahvasaadik Tulip Siddiq usub nagu paljud teisedki, et Nazanini vangistamise tagamaa ulatub hoopis aastasse 1979 ja pole naise enda ega tema tööga BBCs kuidagi seotud. Nimelt jäi Suurbritannia siis Iraanile võlgu umbes 400 miljonit naela (üle 460 miljoni euro), sest jättis pärast Iraanis toimunud revolutsiooni sinna transportimata varem kokku lepitud sõjatehnika. Kaks riiki on sestsaati kibedas kohtuvõitluses ning nagu rahvasaadik Siddiq osutab, näib, et iga kord, kui tankivõla juhtumis midagi seisma jääb, juhtub kohe midagi ka Nazanini süüasjas. „Valitsus teab seda, mis mõttega me siin teeskleme,“ kritiseeris Siddiq, kes usub, et kui peaminister Johnson saadaks Nazanini kohtuprotsessi kuulama mõned kõrged Briti valitsusametnikud, võib see kohtuniku otsust soosivas suunas mõjutada.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee