Krimi

Ilmus algselt 27.04 kell 11.11, täiendatud kl 19 ning 28.04 kl 08.53 ja kl 17

PEA 35 TUNDI HILJEM: elektriühendus Jõgeval pärast alajaama põlengut on lõpuks taastunud (24)

Ohtuleht.ee, 28. aprill 2021 17:25
Jõgeva alajaama põleng Foto: Aldo Luud
Teisipäeva hommikul kell 8.39 tekkis põleng Jõgeva piirkonnaalajaamas, mis tekitas ulatusliku elektrikatkestuse. Kui algselt jäi rikke tulemusena vooluta 8023 klienti, siis kolmapäeva pärastlõunal ootas voolu taastumist veel pea 1000 klienti. Kolmapäeva õhtul teatas päästeamet, et elektiühendus on taastatud. 

Elektrivarustus Jõgeval taastati kell 16.00. Lõuna regionaalne staap lõpetas tegevuse. Staabile teada oleva info järgi suudeti kriitilisi olukordi ennetada ning kellegi elu ega tervis elektri puudumise tõttu ohtu ei sattunud.

Kolmapäeva hommikul oli endiselt vooluta üle 2200 Elektrilevi kliendi. Kell 14.30 õnnestus Elektrilevil taastada elektrivarustus veel 1300 Jõgeva linna ja linna lähiümbruse kliendile, kellel eile hommikupoolikul alajaama põlengu tõttu elektrivarustus katkes.

Esialgse prognoosi kohaselt oli lootus elektrivarustus taastada 24 tunni jooksul esmasest prognoosaja andmisest ehk täna kella 11-ks, kuid kahjuks on kulunud taastamistöödeks aega mõne tunni võrra enam.

„Öösel, uute kaablite ühendamisel uue alajaama alla tekkis ettenägematu viivitus ja paar ühendust oli vaja ümber teha, mis tõi kaasa täiendava ajakulu. Lisaaega on nõudnud ka faseerimine ehk uue alajaama elektrivõrguga liitmine, kus kõik kolm faasi peavad ühtima ülejäänud võrguga. Vastasel juhul ei ole võimalik tarbijaid elektrienergiaga varustada. Keerukust lisab varasema alajaama hävinemine, mistõttu puuduvad faseerimist lihtsustavad võrdlusandmed,“ selgitas Elektrilevi elutähtsa teenuse juht Jüri Klaassen.

Algselt rikkest mõjutatud 8023 kliendist ootasid elektrivarustuse taastamist enam kui ööpäeva 2218 klienti. Neist 916 klienti on seni vooluta, kuid Elektrilevi teeb kõik, et elektrivarustus taastuks esimesel võimalusel.

Jõgeva valla teatel said Saduküla tarbijad elektri ja vee kolmapäeva hommikuks tagasi. Elektrita, aga mitte veeta, olid veel osa Jõgeva tarbijaid. 

Enam kui 4700 kliendile õnnestus elekter tagasi tuua ümberlülituste kaudu.

Ulatusliku rikkega seotud sündmused hakkasid hargnema teisipäeva hommikul kui juhtimiskeskus fikseeris süsteemis häire kell 8.39. Selgus, et tegemist oli piirkonnaalajaama põlenguga. Juhtunu täpsemad asjaolud on väljaselgitamisel, aga põleng sai tõenäoliselt alguse kaablikeldris paiknenud keskpingekaablitest.

Häirekeskus sai telefonikõne kell 9.17 ning teataja sõnul oli sealt kuulda pauke ning näha suitsu.

Kell 9.45 anti päästeametile luba tulekustutustöödeks. Põleng saadi kontrolli alla, küll said tugevalt kahjustada nii alajaama hoone kui ka seadmed.

Varustuskindluse tagamiseks on Elektrilevil alaliselt reservis mitu varujaotlat, millest üks oli tehniliste parameetrite poolest igati sobilik asendamaks põlengus kannatada saanud Jõgeva alajaama vastavat seadet. 25 tonni kaaluva varujaotla transportimine Tallinnast Jõgevale vajas eritehnikat.

"Jaotla jõudis Jõgevale kella 19 paiku ning pärast selle paika sättimist sai koheselt hakata kaableid ühendama, kuna kõik vajalikud eeltööd olid juba tehtud," kirjeldab mitmetahulist tööprotsessi Elektrilevi elutähtsa teenuse juht Jüri Klaassen. "Tahan tänada partnereid, kes suurte jõudude ja vajaliku eritehnikaga kiirelt reageerisid. Kõik mõistavad, et kriisimomentidel on tähtis panustada."

Kriisi lahendamisel pakkus Elektrilevi Jõgeval tuge kohalikele ettevõtetele ja elutähtsa teenuse pakkujatele generaatorite näol, mis aitasid elektrikatkestustest tingitud mõjusid leevendada.

"Palume vabandust rikke mõjupiirkonda jäänud klientide ees, kelle tavapärane elukorraldus oli tänasel päeval suuresti häiritud," lisas Klaassen.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee