Poliitika

VILISTATI PÕHIKIRJALE? Isamaa sai ühe päevaga 403 uut liiget, keda juhatus pole näinudki! (33)

Marvel Riik, 27. aprill 2021 17:11
Foto: Tiit Tamme
Isamaa erakonna Tartu piirkonna juhatus otsustas 26. aprilli koosolekul vastu võtta 403 uut liiget. Suurema osa liitujaid tõi endaga kaasa jaanuaris Isamaa liikmeks astunud Madis Sütt. Miks aga piirkonna juhatus ei kohtunud kõigi liikmekandidaatidega, nagu erakonna põhikiri ette näeb?

Madis Sütt on varem katsetanud poliitilist tegevust erakonna Rahva Tahe asutamisega 2018. aastal. Toona saadi partei loomiseks vajaliku 500 liiget täis tänu sotsiaalmeedias levinud reklaamile, millega kutsuti üles loodava erakonnaga ühinema. Kõigi liitujate vahel loositi välja neli Samsung Galaxy nutitelefoni.

„Sain Rahva Tahtega väärtusliku kogemuse poliitika toimimisest. Plaan üksiku hundina läbi murda asendus peagi arusaamisega, et poliitiline spekter on Eestis juba erakondadega täidetud ja mõistlikum on otsida koostööd. Ainus mõeldav variant oligi liituda Isamaaga, mis määratleb end rahvusliku aateparteina. Mul on hea meel, et ka paljud mõttekaaslased järgisid minu üleskutset liituda ning kasutan siinkohal võimalust et südamest tänada kõiki, kes minusse usuvad!“ ütles Sütt pressiteates.

Kuid kuidas on selle kõige juures lood Isamaa põhikirja täitmisega? Põhikirjas tuuakse välja, et erakonna liikmeks vastuvõtmiseks on muu hulgas „vajalik kohtumine piirkonna juhatusega või piirkonna juhatuse liikme isiklik soovitus“.

Isamaa Tartu piirkonna esimees Kaspar Kokk hakkab küsimust kuuldes rääkima sellest, kuidas Sütt oli juhatuse koosolekul, mis kestis poolteist tundi, ning kus kõigil juhatuse liikmetel oli võimalus küsida nii Süti motivatsiooni kui ka kaasa toodud inimeste kohta. „Sellise hulga inimeste selline ükshaaval ülekuulamine ei olegi nüüd realistlik,“ selgitas Kokk.

Kaspar Kokk.Foto: Aldo Luud

Tasub meenutada, et Isamaa võttis eespool väljatoodud punkti vastu pärast 2015. aastat, kui erakond võttis vastu suurel arvul uusi liikmeid, sealhulgas kriminaale. Toona reageerisid parteijuhid siiski kiiresti ning kriminaalse taustaga tegelased heideti kiiresti parteist välja, kuid see polnud esimene kord, kui erakond niiviisi ämbreid kolistas.

Seega, jätkuvalt. Kas põhikiri punkt, et „Liikme vastuvõtmiseks on vajalik kohtumine piirkonna juhatusega või piirkonna juhatuse liikme isiklik soovitus“ ?

„Eks siis tuleb seda käsitleda selliselt, et juhatus otsustas ise asuda nende isikute soovitajaks,“ vastab Kokk pärast teist pärimist. Ta siiski lisab, et Süti nimekirjas ei ole kriminaale. „Mis puudutab inimeste tausta, siis nii palju võin öelda, et esimene ring on tehtud ja tegelikult piirkonna otsus kõlab ka selliselt, et meil on palve erakonna peasekretärile kontrollida isikute taust üle, et tuvastada, et ei oleks kriminaalse taustaga isikuid. Et enne registrisse kandmist veelkord teha üks kontroll.“

Sütt on Tartu juhatusele kuulutanud, et tal on ambitsioon osaleda nii kohalikel valimistel kui ka kandideerida erakonna juhatusse. „Selleks on erakonna sees teatavat toetust vaja,“ selgitas Kokk.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee